Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir 2015

18 Ağustos 2015
İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir 2015

2015 İşsizlik Maaşı

Merhaba Degerli Ziyaretçilerimiz Bu günki yazımızda işsizlik maaşı alma şartları konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24. Maddesi’ne göre almış olduğunuz ücretin kanunklara göre yada sözleşmeye göre ödenmemesi durumunda işçinin, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınması için 20 gün bekleme süresine gerek olmadan, sözleşmeniz haklı sebeplerle feshederek kıdem tazminatına hak etmesi mümkündür. İspat yükümlülüğü size aittir. Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi 5 yıldır. İşçinin sözleşmesini haklı nedenle fesih etmesi durumunda’da işsizlik ödeneği hakkı vardır.
İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKEN KOŞULLAR
İşsizlik Sigortası Kanununa Göre
• İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
• Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıliçinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
• Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.
Bu şartların sağlanması durumunda işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;
A. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
B. 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
C. 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir 2015 Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.