Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

İlk kez memura Temmuzda zam yok!

14 Mayıs 2015
İlk kez memura Temmuzda zam yok!

Memurların Temmuz ayında zamlı maaş alma hayalleri suya düştü. Memur-Sen Temmuz zammı için hükümetle masaya oturdu. Memur-Sen’in hükümetle yaptığı zam anlaşması memura pahalıya mal oldu.

Memura temmuz zammı yok

Memur SEn ve hükümetin pazarlığından memur zararlı çıktı. İlk kez memurlar Temmuz ayında zam alamayacak. Memur-Sen, hükümetin 123 liralık seyyanen zam teklifini kabul etti. Bu zammı almak yerine, hükümetin yüzde 3+3 zam ve enflasyon farkını önerisini kabul etseydi memur daha karlı çıkacaktı. Memur, ilk kez bu yıl temmuzda hem zam alamayacak, hem de maaşına enflasyon farkı yansımayacak.

Her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kere zam alan memurlar, ilk defa bu yıl Temmuz zammı alamayacak. Memur-Sen hükümetle pazarlığında ‘3+3+ enflasyon farkı’ önerisi yerine 123 lira seyyanen zammı kabul etmişti. Her yıl, verilen zammın enflasyonun altında kaldığında memur, enflasyon farkını alıyordu. Ancak Memur-Sen bu haktan feragat etti. 5 aylık dönemde enflasyon beklenenden yüksek çıktı ancak toplu sözleşme şartlarında çalışanlar bu haktan feragat ettiğinden yararlanamayacak.

Her sene ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kere zam alan memurlar, ilk defa bu yıl temmuz ayında zam alamayacak. Kamu çalışanları, ocak ayında 123 lira seyyanen zam adı. Ancak enflasyon farkı alamayacağı için zararlı çıktı. 5 aylık dönemde yüzde 5,38 olan enflasyonun farkı memura yansımadı.

Hükümet ile Memur-Sen arasında Toplu Sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz yıl ağustos ayında imzalanmıştı. 2014 ile 2015’i kapsayan toplu sözleşme kapsamında, kamu çalışanları son yıllarda işk kez enflasyon karşısında ezildi.Memura, ocak ayından geçerli olmak üzere seyyanen 123 lira zam verilmesine karşın, temmuz zammı bu sene verilmedi. Ayrıca her yıl verilen zammın enflasyonun altında kalması halinde memur enflasyon farkı da alıyordu. Memur-Sen enflasyon farkından da feragat etti. Ancak beklentilerin aksine, ilk 5 aylık dönemde enflasyonun yükselmesi memuru zarara uğrattı. Enflasyonun her ay arttığı dikkate alındığında memurun kaybı önümüzdeki aylarda daha fazla büyüyecek.

Sendikalar, her zaman memurun hakkını korumak adına hükümetle zam pazarlığı yapıyor. Hükümeti temsilen Çalışma Bakanı ile Maliye ve Hazine yetkilileri, memurları temsilen ise yetkili memur sendikaları temsilcileri bulunuyordu. Ancak 12 Eylül 2010 referandumuna kadar memurların toplu sözleşme hakkı bulunmadığı için yapılan toplu görüşmelerin etkisi yoktu. Ancak 3 milyon memur için pazarlık masasında yılda iki kere yüzdelik zam ve enflasyon farkı alması sağlanıyordu. 2010 referandumu ile memura toplu görüşme hakkı verileceği söylenerek referanduma destek istendi. Referandumun yüzde 58 ile kabul edilince memur, toplu sözleşme hakkını kazandı. Bu kazanımların memura yaraması beklenirken tam aksi oldu. Anayasada Toplu sözleşme hakkı girmesine rağmen, yapılan yasa ile toplu sözleşme masasında imza yetkisi sadece Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu’ya verildi. Çünkü sendikalar sadece kendi iş kollarında söz hakkı tanındı. Memurun pazarlık gücünü zayıflayınca atılan imzalar memurlaru zarara uğrattı.

2013 Ağustos ayında yapılan toplu sözleşmeye göre memura, bu yıl için sadece ocak ayında 123 lira zam yapıldı. Temmuz zammı ve enflasyon farkı ise ödenmeyecek. Geçmiş yıllarda yüzdelik zammın yanında enflasyon farkı ödeniyordu. Gerçekleşen enflasyonun, verilen zammı geçmesi halinde memurun maaşına enflasyon farkı da yansıtılıyordu. Ayrıca memur temmuz zammı alıyordu.

Yapılan hesaplamalara göre Memur-Sen’in imza attığı seyyanen zam yerine hükümetin önerdiği yüzde 3+3 zam ve enflasyon farkı dahi kabul edilseydi; memur daha karlı çıkacaktı. Memur, ilk kez bu yıl temmuzda zam almayacak. Çünkü Memur-Sen’in kabul ettiği 123 TL, ortalama memur maaşına göre yüzde 5,64, en düşük memur maaşına göre yüzde 6,55 artışa denk geliyor. İlk 5 aylık dönemde yüzde 5,38 olan enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselmeye devam etmesi ise memurun kaybını daha da artıracak. Yüksek maaş alan kamu çalışanlarının gelir kaybı ise çok daha yüksek olacak.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

İlk kez memura Temmuzda zam yok! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.