Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

İkametgah Adres Değişikliği Nasıl Yapılır ?

9 Ağustos 2015
İkametgah Adres Değişikliği Nasıl Yapılır ?

6 Adımda Adres Değişikliği Bildirimi

Yeni taşındınız. Bir sürü işiniz var. Yorgunsunuz. Başınıza bir de bu iş çıktı. Aynı şeylerden hepimiz geçtik. Bizden sonra gelenlere yardımcı olmak için adres değişikliğinin nasıl yapıldığını yazmak istedik. Size kolay gelsin.

Adres değişikliği altı adımda yapılıyor:
1. Yeni evinizin adresini gösteren size ait bir fatura, abonelik sözleşmesi veya noterden tasdikli kira sözleşmesi edinin.
2. Bu doküman ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Kaymakamlık) başvurun.
3. Görevli memurun vereceği belgeyi alın.
4. Bu belgeyi yeni ikamet ettiğiniz yerin muhtarına götürün.
5. Muhtarın vereceği Form C belgesini alın.
6. Bu belgeyi de bina yöneticinize verin.

Adres değişikliğini teoride internet üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak bu çok kolay bir işlem değil: Ya Avea veya Turkcell ile Mobil İmza sözleşmesi yapmış olmanız, veya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısından bir elektronik sertifikanızın olması gerekiyor. Eğer (mucizevi bir şekilde) bu belgelerden birine sahipseniz, internet üzerinden adres beyanı çok olay. Şu sayfaya gidin, gerekli formları doldurun, işleminiz kısa sürede tamamlanıyor.

Önemli noktalar:
1. İkametgah adres değişikliği işlemini en geç 20 iş gününde yapmalısınız. Aksi taktirde 390 TL para cezası uygulanıyor.
2. Herhangi bir sebepten gerçeğe aykırı adres beyanında bulunmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bunun da cezası 782 TL.
3. Adres bildirimlerinin muhtarlıklara bildirilmesi zorunluluğu kaldırıldı. Ancak zorunluluk olmasa da muhtarlığa bildirmek, seçim gibi durumlarda bilgi güncellemelerinin hızlı yayılmasını sağlıyor.
4. Yazlık gibi ikinci, üçüncü adreslere “diğer adresler” deniliyor. Bunların da beyanı aynı şekilde yapılıyor.

Eğer henüz taşınmadıysanız, taşınırken güvenilir bir firma bulmanız ve en iyi teklifi almanıza yardımcı olalım. Armut size uygun nakliye firmalarından teklif getiriyor, siz seçiyorsunuz ve hizmet pişiyor, ağzınıza düşüyor!

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

İkametgah Adres Değişikliği Nasıl Yapılır ? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

  1. recep dedi ki:

    adresimi değiştirmek istiyorum?

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.