Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Hangi Mallar Haciz Edilemez ?

22 Aralık 2015
Hangi Mallar Haciz Edilemez ?

Hangi Mallar Haczedilemez ?

İcra iflas kanununun 2. maddesinde 2012 yılında torba kanununda bir takım degişiklikler yapılmıştır. Artık ev hacizlerinde haczedilecek eşyalar yönünden belirli kısıtlamalar getirişlmiştir. Buda para kıymetli evrak altın gümüş değerli eşya antika veya süs eşyası gibi kıymetli eşyalar hariç olmak üzere borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için luzumlu eşya aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan birtanesi haczedilebilecektir digerleri haczedilemez.

Ekonomik faaliyeti sermayesinden ziyade medeni çalışmasına dayanan borçlunun meslegini sürdürebilmesi için her türlü eşya haczedilemez örnegin bir berberin makası haczedilemez. Devlet malları yine haczedilemez özel kanunlardan haczi mümkün olmadıgı belirtilen mallar aynı şekilde yine haczedilemez.

Yine borçlunun haline münasip evi haczedilemez denmektedir fakat burada bir ayrıntı vardır haline münasip ev kavramı açılmaktadır. Mesela bir kişinin bir borcu vardır, o borç sebebi ile bir tane evi vardır o evdede yaşıyordur fakat evin değeri 400 bin liradır ve kişi tek başına yaşıyordur bu gibi durumda o borçluya aynı bölgede 2 + 1 veya 1+ 1 bir evde yetebilecektir, bu halde icra memuru vasıtasıyla o ev haline münasip olsa bile satışa çıkartılır 1+1 ev ücreti ayrılıp alacaklı kişiye verilebilir.

Bir önceki yazımız olan G Sınıfı İş Makinası Ehliyeti Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde ağır vasıta ehliyeti, ağır vasıta ehliyetleri ve ağır vasıta sürücü belgesi hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Hangi Mallar Haciz Edilemez ? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.