Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Hangi kamu kurumları sözlü sınavla personel alır?

13 Mayıs 2015
Hangi kamu kurumları sözlü sınavla personel alır?

Kamu kurum ve kuruluşlarına memur alımları KPSS puanlarına göre ve kurumun özel sınavları ile yapılıyor. Ancak bazı kurumlar sadece sözlü sınavla memur alımı yapıyor. Kamuoyunda sözlü sınavla memur alımında torpil iddiaları yapıldığına dair inanışlar bulunuyor. Sözlü veya mülakatla yapılan sınav ilanları yayınlandığında halk arasında alınacaklar belli, sınavlar formaliteden yapılıyor, algısı oluşuyor. Peki hangi kamu kurumlar sözlü sınavla personel alıyor, hangi unvanlar için sözlü sınav yapılıyor, mülakatla memur alımı yapan kurumlar hangileri, mülakat yöntemiyle personel alan kurumlar hangiler, işte merak edilen detaylar…

Kamu kurumlarına 2002 yılından beri KPSS sınav sonuçları esas alınarak memur alınıyor. Ancak bazı kamu kurumlarının KPSS puanı dışında alım yapması halk arasında farklı algı oluşturuyor. KPSS sonuçları dışında sözlü sınav ile memur alımı yapan kurumların sayısı da artmaya başladı. Aşağıda yer alan kurumlar memur alımında sözlü sınavı tercih ediyor.

Kariyer meslekleri personellerini sözlü sınavla seçiyor

657 sayılı Kanun’un 36/A-11’inci maddesinde sayılan unvanlar için sözlü sınav tercih edilmektedir. Zaman zaman sözlü sınavlarda taraf tutulduğuna dair söylentiler olması kaçınılmaz. Ancak kariyer meslekler için sözlü sınav tercih ediliyor.

A Grubu Kadrolar olarak tanımlanan Başbakanlık, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki pozisyonlar için sözlü sınavla personel alınıyor. Bunun yanında özel sınavlarla girilen ve özel yetişme programı ile yeterlik sınavına katılarak girilmek istenen mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına, atanacaklar için de sözlü sınav uygulanır.

Diyanet İşleri Başkanlığı müfettiş yardımcıları, Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcıları, Başbakanlık Uzman Yardımcıları, Adalet Uzman Yardımcıları, Dışişleri Uzman Yardımcıları, İçişleri Uzman Yardımcıları, Millî Savunma Uzman Yardımcıları, Yükseköğretim Kurulu Uzman Yardımcıları da bu gruptaki mesleklerdendir.

Kamuya personel alımında ilk olarak DMS yapıldı. 2002’de beri de KPSS uygulaması devam ediyor. Ancak son zamanlarda birçok kamu kurumu sadece KPSS puanına göre alım yapmaktan vazgeçti. KPSS sonuçlarının yanı sıra sözlü sınav da yapan kurumlar aşağıda yer alıyor.

Sözlü sınavla atama yapan B grubu kadrolar

KPSS sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ve atama yapılan B grubundaki bazı kadrolar için sözlü sınav yapılmamaktadır. Ancak nadiren de olsa bu kadrolara istisnai olarak sözlü sınav yapıldığı da görülmektedir.

B grubu kadrolara kurumsal yerleştirme de yapılmaktadır. KPSS B grubu kadroları için KPSS’ye ek olarak da sözlü sınav yapılmaktadır. Öncelikle bu kadrolar için taban puan belirlenir. Sonra bu puanları alanlar sözlü sınavla derecelendirilerek, atama yapılmaktadır. İşte KPSS’ye ek olarak sözlü sınava da yer veren kurumları şöyle sıralayabiliriz.

– Avrupa Birliği Bakanlığı

AB mütercim kadrolarına yapılacak atamalarda da sözlü sınav yapılmaktadır.

– Yargıtay

Yargıtay’da çalışacak memur, katip, mübaşir ve hizmetli kadrolarına yapılacak atamalarda da sözlü sınav uygulanmaktadır.

– Emniyet Genel Müdürlüğü

EGM, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Dışında Görevli Kadrolu ve Sözleşmeli Personel Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde görev yapacak memur, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Mühendis, Psikolog, Teknisyen vb. kadrolar için KPSS B grubu karolar için yapılan sınav esas alınarak sözlü sınavla eleman alınmaktadır.

– Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Bu bakanlığa alınacak memur, VHKİ, Gümrük Muhafaza Memuru, Mütercim, gibi kadrolara KPSS B grubu sınavların yanında ayrıca, sözlü sınav da yapılmaktadır.

– Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi, Cezaevi Katibi, Tebligat Memuru ve İnfaz Koruma Memuru kadrolarına KPSS sınavının yanında ek olarak sözlü sınavla atama yapılmaktadır.

– Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları

Bu kurumlara yapılacak sivil memur atamalarında da aynı şekilde sözlü sınav yapılmaktadır.

 

– Orman Genel Müdürlüğü

OGM, orman muhafaza memuru kadrolarına, ilgili mevzuatında sınav, başvuru, komisyon teşekkülü ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapılmak kaydıyla, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak açıktan atama yapılacak kadro sayısının dört katına kadar belirlenecek adaylar arasından yapılacak uygulama sınavı başarı sırasına göre atama yapılmaktadır.

Ayrıca, OGM mühendis kadrolarına da sözlü sınavla personel alınmaktadır.

– DSİ Genel Müdürlüğü

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının üç katı aday çağırılır. Adaylar yazılı ve/veya sözlü sınavdaki başarı sırasına göre ilgili genel müdürlüklerce atama yapılmaktadır.

– Devlet hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonları

Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatları doğrultusunda sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yaparak, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katı kadar aday çağırarak, yazılı ve/veya sözlü sınav uygular. Buradaki başarı sırasına göre atama yapabilir.

– Karayolları Genel Müdürlüğü

KGM Teknik Hizmetler Sınıfı’na ait kadrolarına KPSS (B) grubu puan sırasına göre ilk defa açıktan atanacak personel, alım yapılacak her bir unvan için boş kadro sayısının üç katı aday davet edilir. Genel müdürlük tarafından yapılacan sözlü sınav başarı sırasına göre bu adaylar arasından atama yapılabilmektedir.

Kamu kurumlarına işçi alımları

Kamuya işçi alımında, ilan edilen kadrolara başvurularda, en yüksek KPSS puanına göre sıralanmak üzere belirtilen kadronun 3 katı aday sözlü sınava çağırılır. Sözlü sınav performansına göre atama yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.