Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Dul Ve Yetim Aylığını Kimler Alabilir ?

9 Kasım 2015
Dul Ve Yetim Aylığını Kimler Alabilir ?

Dul Ve Yetim Aylığını Kimler Alabilir ?

Merhaba değerli okurlarımız  Dul ve yetim maaşını yada ölüm aylığını siğortalının vefat etmesi halinde hak sahibi konumundaki geride kalan eş ve çocuklarına bağlanır bu erkekte olabilir kadında olabilir. Yani vefat eden sigortalı kadında olabilir veya vefat eden kadında olabilir.

Çünki genelde halk arasında erkek sigortalı vefat eder kadınlar bu dul aylıgından yararlanır şeklinde bilinir. Esasında Sosyal güvenlik yasasında kadın ve erkegin arasında fark yapılmaksızın her iki eşede bu hakkı tanımaktadır.

Sigortalı vefat ettikten sonra eşine dul aylıgı baglanıyor buna ölüm aylıgıda denilebiliyor. Çocuklara ise yetim aylığı bağlanır. Çocuklarda’da Erkek veya kız çocugu ayrımı yapılmaz. Erkeklerde sadece istisnai durumlar mevcuttur. Erkek çocukları 18 yaşına kadar vefat eden siğortalı  Anne veya Babasından kalan yetim aylıgını alır.

Eğer Erkek çocuk yüksek öğrenim görüyor ise bu aylığı 25 yaşına kadar alır. Kız çocukları için ise durum tam tersidir, Kız çocukları evlenmedikleri ve sigortalı bir işe girip çalışmadıkları sürece Bu Maaşı almaya devam ederler.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ? başlıklı makalemizde işsiz, işsiz kalma ve işsiz kişinin sigortalı olması hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.