Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Devletten gençlere 150 bin lira

29 Mayıs 2015
Devletten gençlere 150 bin lira

Girişimci gençleri desteklemek adına devletten hibe müjdesi geldi. Kendi projelerini hayata geçirmek isteyen gençlere karşılıksız destek verilmesi için proje geliştirildi. Bilim ve teknoloji alanlarında gençlere her türlü desteği sunan kurum olarak bilinen TÜBİTAK‘tan şimdi de gençlere 150 bin lira hibe müjdesi geldi.

TÜBİTAK’ı Ar-Ge konusunda girişimleri olan gençlere hibe vereceği açıklandı. Kurumun ar-ge çalışmalarını yeniden gözden geçireceklerini söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “Teknogirişimci gençlere ilk etapta 100 bin lira hibe desteği veriyorduk, şimdi bu rakamı 150 bin liraya çıkaracağız” dedi. Peki kurumdan bu desteği almanın şartları neler, kimler Tübitak’tan hibe alabilir, işte Tübitak hibe desteği başvurusu şartları…

Teknogirişimci gençlere ödenen 100 bin liralık hibe desteğini 150 bin liraya çıkarılacağını söyleyen Işık, dünyanın küresel kalkınmaya daha önem vermesi gerektiğini söyledi.

Girişimciliğin ülkenin kalkınmasındaki rolünün büyük olduğunu söyleyen Işık, girişimcisi olmayan bir ülkenin kalkınması ve büyümesinin sürmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Işık, bu nedenle KOSGEB bünyesinde 2010’dan itibaren girişimcilik kurslarına destek verdiklerini belirtti. Günümüzde 300 binden fazla insanın girişimcilik kursuna katıldığını ve çoğunun da kendi işini kurduğunu açıkladı.

“Genç girişimcilere eğitimden sonra kendi işini kurmak için destek veriyoruz” diyen Işık, girişimcilik eğitimi alanlar eğitimden sonra kendi işlerini kurmak isterlerse 30 bin lira hibe, 70 bin lira da faizsiz kredi verdiklerini ifade etti.

Teknogirişim için 128 milyon lira destek verdik

Amerika’da Google, Microsoft ve Apple gibi firmaların teknogirişimcilerin yaratarak dünyaya ulaştırdığı firmalar olduğunu söyledi.

Işık, teknogirişim sermaye desteği için gençlere başlangıçta 100 bin lira verilen hibenin 150 bin liraya çıkaracaklarını dile getirdi.

300 öğrenciye bu ücret ödendi. Ancak öğrencilerin projelerini değerlendiren öğretmenlerin düşük notlar verdiğine değinen Işık, “Bazı hocalarımız gençlerimize o 100 bin lirayı vermek için adeta doktora sınavı yapıyorlar. Gençlerimiz bu rakamı alsınlar ve Ar-Ge’ye odaklansınlar, teknogirişim noktasında cesaretlensinler” dedi.

Bugüne kadar girişimcilere 128 milyon lira destek verdiklerini aktaran Işık,

“Bunun karşılığında kurulan 304 firmada 3 bin 500’ün üzerinde istihdam oluştu. Bundan sonra teknogirişim sermayesini artırarak sürdüreceğiz. Üniversite mezunlarımızın ilk amacı memur olmak veya büyük şirketlerde çalışmak olmamalı. Mezunlarımız kendi işini kurmak için çalışmalı. Üniversite mezunlarının girişimcilik ruhunu teşvik etmek durumundayız. ”

“TÜBİTAK Ar-Geyi destekleyecek

TÜBİTAK’ı Ar-Ge konusunda yeniden yapılandıracaklarını söyleyen Işık, kurumun bilim ve teknolojide Türkiye’nin lideri olduğunu, ancak proje sürelerinin bir hayli uzun olduğundan şikayet etti. Özel sektörde 1 yılda bitecek projenin kurumda 2,5-3 yılda tamamlandığını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.