Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Devlet 735 Lira Kira Yardımı Verecek

2 Haziran 2015
Devlet 735 Lira Kira Yardımı Verecek

Türkiye genelinde birçok ilde kentsel dönüşüm projesi ile yeni ve sağlam evler inşa edilmeye başlandı. Devlet kentsel dönüşümü desteklemek adına evini müteahhite veren ev sahibine kira yardımı yapıyor. Ev sahipleri de hem inşaat firmasından, hem de devletten aldığı kira yardımıyla, evi bitene kadar istediği evde barınabiliyor. Devletin bu kişilere yaptığı kira yardımları 455 lira ile 735 lira arasında değişiyor. Bu bedeli alan kişiler de evleri bitene kadar kira derdinden kurtuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarafından kentsel dönüşüm alanına giren bölgelerdeki evler, yıktırılarak yerlerine, depreme dayanıklı ve yeni sistemle donatılmış sağlam evler yapılıyor. Kat malikleri de bu dönemde mağdur olmamak adına devletten kira desteği ve teşvikler alıyor. Bu güne dek binlerce kişi bu proje sayesinde depreme dayanıklı evlerine yerleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentlerin çehresini değiştirmek üzere başlattığı kentsel dönüşüm kapsamında kira, tespit, faiz desteği ödemeye devam ediyor. Devletin ödeyeceği kira yardımları şehir nüfusuna göre farklılıklar gösterebiliyor. Bu kapsamda en düşük kira yardımı 455 lira, en yüksek ise 735 lira olarak belirlendi.

18 ay boyunca kat maliklerine ödenen kira yarımları, kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere iki kira bedeli olarak ödeniyor. Sınırlı ayni hak sahipleri ise bir defaya mahsus 5 kira bedelini bakanlık tarafından tahsil ediyor.

Hangi Şehirde Ne Kadar Kira Yardımı Ödeniyor?

Kentsel dönüşüm kapsamında nüfusu 300 bine kadar olan Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis’te kira yardımı 2015’te aylık 455 liradan ödenecek. Kiracılara bir kez 910 lira, sınırlı ayni hak sahiplerine de bir defalık 2 bin 275 lira ödeniyor.

Bu miktar nüfusu 300 bin ile 500 bin arasında olan Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce şehirlerinde yaşayanlar için ise aylık 515 lira olarak belirlendi. Bu kentlerde kiracılar bir defaya mahsus 1030 lira, sınırlı ayni hak sahipleri ise bir defaya mahsus 2 bin 575 lira yardım alabiliyor.

Nüfusu 500 bin ile 750 bin arasında olduğu için Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman şehirlerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 2015’te aylık 575 lira olarak belirlendi. Bu şehirlerde kiracılar bir sefere mahsus 1150 lira, sınırlı ayni hak sahipleri ise 2 bin 875 lira yardım alabiliyor.

Nüfusu 750 bin ile 2 milyon arasında olduğu için Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van şehirlerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 2015’te 635 lira olarak belirlendi. Bu kentlerde kiracılar bir defaya mahsus 1270 lira, sınırlı ayni hak sahipleri ise bir defaya mahsus 3 bin 175 lira yardım alabiliyor.

2 milyon nüfusa 690 lira Nüfusu 2 milyon ile 4 milyon arası olduğu için Adana, Antalya, Bursa ve Konya şehirlerinde kentsel dönüşüm kapsamında 2015 kira yardım bedeli 690 lira olarak belirlendi. Bu kentlerde kiracılar bir defaya mahsus 1380 lira, sınırlı ayni hak sahipleri ise 3 bin 450 lira yardım alabiliyor.

3 büyükşehirde 735 liralık kira desteği Nüfusu 4 milyon ve üzeri olduğu için Ankara, İstanbul ve İzmir’de kentsel dönüşüm kira yardım bedelleri 2015’te 735 lira olarak belirlendi. Bu kentlerde kiracılar bir defaya mahsus 1470 lira, sınırlı ayni hak sahipleri ise bir defaya mahsus 3 bin 675 liralık yardım alabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.