Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Boşanma Davası Nasıl Açılır Şartları Nelerdir ?

Boşanma Davası Nasıl Açılır Şartları Nelerdir ?

Boşanma Davası Nasıl Açılır Şartları Nelerdir ?

Merhaba değerli okurlarımız Boşanma davası açmak için bulundugumuz yer mahkemesine yani Nerde oturuyorsak ikametgahımızın bağlı oldugu aile mahkemesine başvuracagımız bir dilekçe ile boşanma davasını açabilirsiniz. Boşanma davası açmak için bu dilekçeyi bir avukata yazdırabilecegimiz gibi kendinizde bunu dile getirebilirsiniz.

Ancak 2011 yılında meydana gelen bir değişiklikte usul kanununda davaları daha hızlı görmeyi amaçlayan ve davaların takipsizligini ortadan kaldırmak isteyen bu yasaya göre bir takım kurallar getirilmiştir. Bu karallara kişiler kendilerinin takip etmesi çok zor sebebi ise 14 günlük süreler söz konusu Boşanma davasını açtıktan sonra karşı tarafa açtıgınız davanın dilekçesi bir tesip zaptı ile birlikte neler yapacagınıza ilişkin bir tebligat gönderir mahkeme.

Mahkemenin gönderdigi bu tebliğat karşı tarafa ulaşınca karşı tarafta sizin açtıgınız bu boşanma davasına karşı kendi düşünce ve savunmalarını yazarak bir dilekçe ile başvurmak durumunda kalır. Yine 14 günlük yasal süre içerisinde bunu yapmak durumunda kalır.

Bu cevaba karşı sizinde takip gerektirdigi için sizinde yine bir cevap yazmanız beklenir. Son olarak karşı tarafta bir cevap yazdıktan sonra . Mahkeme ön inceleme duruşması yapmak durumundadır. Bu ön inceleme duruşmasında hakim tarafları anlaşıp anlaşamayacagı hususunda bir soru sorar. Anlaşma durumu varmıdır Anlaşmak isterseniz nasıl olmasını istersiniz iki tarafta anlaşmak istemediklerini beyan ettikten sonra Mahkeme usul yasalarına göre tahkikat aşamasına geçer.

Bu aşamada taraflar tüm delillerini bütün düşüncelerini mahkemeye yine yazılı olarak teslim ederler. Sonrasında mahkeme tanıkları dinlemek delilleri bulundukları yerden istemek, Müzekkereler yazmak Delillerin eksik kalanlarını tamamlamak suretiyle son aşamaya gelir.

Bir önceki yazımız olan Devlet Memuru Olmanın Yolları başlıklı makalemizde Devlet memuru adayları KPSS'de tercih yaparken nelere dikkat etmelidir?, Devlet memuru olmak için başvuru nereye yapılır? ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Boşanma Davası Nasıl Açılır Şartları Nelerdir ? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.