Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Betel fındığı öldürüyor!

21 Mayıs 2015
Betel fındığı öldürüyor!

Her yıl betel fındığı yiyen birçok kişi ölüyor

Ülkemizde yetişmeyen bu fındık türü Hindistan, Tayvan, Pakistan, Laos ve Burma gibi ülkelerde bol miktarda yetişiyor. Ancak bu ülkelere seyahat eden kişilerin sokaklarda satılan bu fındığı tüketmeleri sonucu, ölüme varan etkileri olduğunu belirtmekte yarar var. Her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olan betel fındığı yüksek miktarda uyarıcı içeriyor.

Uyarıcı maddelerden nikotin ve kafein içeren betel fındığı bu ülkelerde keyif verici özelliği nedeniyle de çok tüketiliyor. Ancak betel fındığının binlerce kişinin ölümüne neden olduğu açıklandı.Betel fındığı ağız kanserine neden oluyor

Hindistan, Tayvan, Pakistan gibi ülkelerde sokak tezgahlarında betel fındığı satılıyor. Areka isimli palmiyede yetişen betel fındığı özellikle düşük gelir seviyesindeki ülkelerde tüketiliyor.

Bu ülkelerde gelenek olarak tüketilmesi alışkanlık haline betel fındığı tüketildiğinde alınan kafein 6 bardak kahvedekine eşdeğer yaratıyor. Bu nedenle de bu ülkelerde canlandırıcı ve uyarıcı etkisi için tercih edilen bir içecek oluyor. Ancak tehlikeleri göz ardı edilerek alışkanlık nedeniyle tüketilmeye devam ediliyor. Betel fındığının özellikle ağız kanseri ve mide sorunlarına neden olduğu da belirtiliyor. Yüksek miktarda tüketen binlerce kişinin ölümünden sorumlu olabileceği açıklanıyor.

BBC’nin haberine göre Tayvan’da ağız kanserine yakalanan 5400 kişinin %90’ının çiğnenerek tüketilen alışkanlık nedeniyle bu hastalığa yakalandıkları tahmin ediliyor. Bu ülkelere gidecek kişilerin bu fındığın etkilerini bilmeden denememeleri için BBC uyarıyor.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Betel fındığı öldürüyor! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.