Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

BES – Bireysel Emeklilik Nedir Ne İşe Yarar

BES – Bireysel Emeklilik Nedir Ne İşe Yarar

BES – Bireysel Emeklilik Nedir Ne İşe Yarar

Merhaba değerli okurlarımız Bireysel Emeklilik Sistemi kısacası BES, birikimlerinizin uzun yıllar ya da emekli olduktan ardından size ek bir gelir sağlamasına yarayan bir emeklilik sistemidir. Sisteme gönderdiğiniz katkı paylarınız, seçtiğiniz fonlarda değerlendirilir ve bunların ölçüt kazanması sağlanır. 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ya da 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanırsınız.

Bu müddetten ardından birikimlerinizi toplu olarak ya da maaş taksitler halinde ömür boyu ya da belli süre içinde alabilirsiniz. Bilhassa ücret biriktirmekte zorlanan ve %25 devlet katkısıyla yatırdığınız paraya ek bir katkı sağlaması nedeniyle son yılların popüler tasarruf araçlarından biri haline gelmiştir. BES avantajları ve dezavantajlarını anlatıp kararı size bırakıyorum.

Avantajları:

1-Birikim yapmanızı sağlar

2-Birikimlerinize %25 devlet katkı payı eklenir. Yani yaptığınız her katkı payı için %25 devlet katkısı ödenir. Devlet Katkısının üst limiti aylık bürüt asgari ücretin %25’i kadardır.

3- BES fonunuzu ve şirketinizi değiştirme hakkınız vardır. BES yaptırdığınız şirketin kazancından ya da size sağladığı hizmetlerden memnun değilseniz, herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçebilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı da istediğiniz zaman kontrol edebilir ve fon yönetiminden memnun kalmazsanız değiştirebilirsiniz. Kişisel olarak fonlarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim.

4- Ödemelerinizi bütçenize göre arttırıp azaltabilir ya da bir süre dondurabilirsiniz.

5- BES fonları vergiden muaftır.

Dezavantajları

1-BES sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkarsanız devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Bu yüzden eğer zorda değilseniz çıkmamanız gerekir.

2-İyi yönetilmeyen fonlar nedeniyle istediğiniz kadar gelir elde etmeyebilirsiniz.

3-Bireysel emeklilik şirketleri yönetim kesintileri yapar. Genelde bu kesintiler %8-10 aralığındadır. Para biriktirmekte ya da tasarruf yapmakta zorlanan biriyseniz BES sistemine dahil olmak avantajlı olabilir. Çünkü hem birikim yapmış hem de %25 devlet katkısı payından yararlanmış olursunuz. Kaynak:enuygun.com

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.