Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Bardakta Mısır Zararlımı ?

19 Temmuz 2015
Bardakta Mısır Zararlımı ?

Son günlerin moda haline gelmiş bardakta mısır satımı herkesi düşündürüyor. Eskiden mısır ya haşlanır ya da közde patlatılırdı. Şimdilerde ise seyyar tezgahlarda hazır haşlanmış mısırı bir iki dakika eritilmiş yağ içinde ısıtıp insanlara sunuyorlar. Mısırın bilindiği üzere birçok yararı bulunmaktadır. İçinde barındırdığı vitamin potansiyeli ile homosistein kademesini düşürmektedir. Bu sayede kalbi besleyen damarların sağlıklı olması sağlanır. Kolon kanseri riskini azalttığı yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Magnezyum seviyesinin yüksek olması sebebiyle kan basıncını dengeleme konusunda üstün etkisi vardır. Hafızayı güçlendirici özelliği sebebiyle ailelerin çocuklarına bolca yedirmesi tavsiye edilir. Posa etkisiyle bağırsakların çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasını sağlar böylece ödem söktürücü etkisi vardır.

 

Diyabet hastalarının kullanmasını tavsiye etmelerinin sebebi kan şekerini biden yükseltmez. Yağ ve karbonhidrat yüklü olması açlık hissini düşürür. Bağırsakları çalıştırması ve vücuttaki fazla suyun atılması diyet yapanlar için uygun bir yiyecektir. Bir dilim ekmek bir bardak yağsız mısıra denk olduğu için zayıflama sürecinde olanların ekmek yerine kullanabilecekleri bir besindir. Artık her sokak başında bir bardakta mısır satan birini görmeniz mümkün hale geldi. Düşünülen şey bu bardakta mısırın zararlı yönleridir. GDO konusu gündemden bir türlü düşmüyor. Bardakta mısır olarak satılan dondurulmuş mısırların GDO taşıdığı düşüncesinde olan uzmanlar kullanılan mısırın kalitesine göre zararının değişeceğini belirtiyorlar. GDO’lu besinlerin sağlık ve toplum yönünden ciddi zararları olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen piyasada hala bu tarz ürünlerin olması dikkat çekici bir konu olmuş durumda.

Bilim adamları bu şekilde üretilen ürünlerin kazancının olmadığı gibi sağlığı da ciddi yönden etkilediğini düşünüyor. Bu ürünlerin toplumun büyük kesimi tarafından kullanılıyor olması zararın boyutunu arttırıyor. Üreticilerin ve tüketicilerin bu ürünler konusunda bilinçli hareket etmelidir. Kendi sağlığına önem veren herkes tavrını ortaya koymalı ve aldığı ürünün nasıl üretildiğini araştırmalıdır. Çocukların gelişim döneminde bu tür besinlerle büyümesi sağlıklı yetişme şansını azaltıyor. Bu tarz ürünleri kullananların sonucu henüz tam olarak ortaya çıkmasa da ilerleyen yıllarda bu günün çocukları büyüdüğünde sonuçları daha net görülecektir. Bardak mısırların besleyici değeri hala tartışma konusu oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Bardakta Mısır Zararlımı ? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.