Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Araç Alıp Satarken Gereken Belgeler !

23 Ağustos 2015
Araç Alıp Satarken Gereken Belgeler !

Araç Alım Satımlarında Gerekli Belgeler

Günümüzde otomobil alım ve satımlarında dolandırılmamak için eskisine rağmen daha fazla dikkatli olmak gerekmektedir . Nedeni Ise yasalarda yer alan bir takım boşluklardan dolayı dolandırıldığınız aşikar olsa dahi hukuki olarak hiçbir şekilde haklılığınızı ıspat edemiyorsunuz ve bunun neticesinde büyük maddi zararlara uğruyorsunuz. Peki otomobil alım satımlarında dikkat etmemiz gerekli olan evraklar hangileridir ? Hangi evraklar otomobil alım satım işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlar? Bu problemlerin cevaplarını hep beraber inceleyelim.

  • Alacağımız Araç Şirket Üzerine Alınacaksa aşağıdaki belgelerin yanı sıra imza sürküleri ve Ticaret Odası Sicil Kayıt Süresi alınması gerekmektedir.
  • Araç alım satım işlemlerinde öncelikle gerçek kişilerin kendileriyle birlikte notere gidilerek aracın satımı ve alımına dair Noter Satış senedi almamız gerekiyor.
  • Aracı alacak kişi için Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası yaptırılması ve belgesinin alımı ise sıradaki bekleyen işlemimiz.
  • Satış için gerekli olan diğer belgeler arasında yer alan Vergi İlişik Kesme Belgesi’ni ise, vergi dairesine gitmeden bulunduğumuz yere en yakın Otomasyonlu Vergi Dairelerinden rahatlıkla alabiliriz.
  • Ardından alacağımız araca dair eski Tescil ve Trafik Belgeleri’yle birlikte Yeni Tescil Belgesi’ne de sahip olmamız gerekiyor. Bu evrakları Trafik Tescil Şube veya Bürosundan edinebiliriz.
  • Vatandaşlık Numarası ise elbette bulunması gereken diğer bilgiler arasında.
  • Ayrıca aracın muayene süresi dolmuş ise yeniden muayene yaptırmak gereklidir çünkü muayenenin ardından beklenmedik sürprizler çıkabilir.
  • Araç satış işlemlerinin doğrulu için Ek-1 denilen iki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu.
  • Aracınızın trafikte kalabilmesi için noterde ki satış işlemlerinin ardından en geç bir ay içerisinde tescil zorunluluğu bulunmakta.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Araç Alıp Satarken Gereken Belgeler ! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.