Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Annelere 300 euro destek başvuruları başlıyor

4 Haziran 2015
Annelere 300 euro destek başvuruları başlıyor

Çalışan annelerin ş hayatından kopmaması için devlet destekleri devam ediyor. Hükümet bu yıl bu kapsamda farklı projelere imza attı. Bu projelerden birisi de Avrupa Birliği desteği ile verilecek olan 300 Euro bakıcı parası olacak. Çalışan anneleri kapsayan bu ödeme için başvurular alınmaya başlayacak. ’Evde Çocuk Bakım Projesi’ adı altında başlatılacak olan ödemeler için 25 Haziran itibariyle başvurular kabul edilmeye başlayacak.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) AB destekli projesi için başvuru şartları şöyle sıralanıyor. 0-24 aylık çocuğu olan annelere 36 aya kadar aylık 300 euro hibe destek sağlamak üzere ’Evde Çocuk Bakımı Projesi’ne başvuruları yakında başlıyor.

AB fonu tarafından karşılanacak olan projeden çalışan anneler yararlanacak. Çalışan annelerin iş hayatından kopmamasını sağlamak amacıyla yürüteceği ’Evde Çocuk Bakım Projesi’ şimdilik üç pilot ilde başlayacak. Antalya, İzmir ve Bursa’da toplam 5 bin çalışan anneye çocukların bakımı için aylık 300 euro hibe ödenecek.

Pilot ilde oturanlar için başvurular ise SGK.gov.tr adresi üzerinden 25 Hazirandan itibaren başvuru yapacak.

Projeden 0-24 ay aralığında çocuk sahibi ve sigortalı çalışan, işine geri dönecek veya yeni girecek anneler yararlanacak. Selim Erol, “Çocuklarının bakımı için çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin amacıyla geliştirilen proje, Antalya, Bursa ve İzmir’de uygulanacak. Aylık yaklaşık 300 euro hibe desteği sağlanacak. Çocuğuna tek başına bakıp, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıran annelere yapılacak hibe desteği 390 euro olacaktır” dedi.

36 Aya Kadar Destek

Evde Çocuk Bakım Projesinden 24 aylıktan küçük çocuğu olanlar yararlanabilecek. Çocuklar 36’ncı ayı doldurana kadar destek devam edecek. Pilot illerden biri olan Antalya’da 1500 anne ve 1500 bakıcı olmak üzere 3 bin kadının istihdamının hibe yardımından yararlanacak. İzmir ve Bursa’da toplamda 5 bin anne, 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere toplam 10 bin kişiye ödeme yapılacak. AB ve SGK tarafından karşılanacak proje için toplam 38 milyon Euro bütçe ayrıldı.

Kimler Yararlanacak?

Evde Çocuk Bakım Projesinden yararlanma şartları ise şöyle; Türk vatandaşı olacak bakıcının aynı ile oturması, annenin başvurudan 1 gün dahi önce de olsa sigortalı çalışması gerekiyor. Annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar yaklaşık 2 bin 500 TL’den yüksek brüt gelire sahip olmaması gerekiyor. Bakıcının da en az ilkokul mezunu olmasına dikkat ediliyor. Çocuk bakıcısının anne ile birinci dereceden akraba olmaması gerekiyor. Annenin proje kapsamında başka birinin çocuğu için çocuk bakıcı beyan edilmemiş olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.