Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

2015 Ramazan ne zaman başlayacak?

29 Mayıs 2015
2015 Ramazan ne zaman başlayacak?

Üç ayların ikincisi olan Recep ayı içerisinde bulunuyoruz. 11 ayın sultanı olarak tanımlanan Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Müslüman aleminin üzerine farz olan oruçlarını tutacakları Ramazan kısa süre sonra başlayacak. Ramazan ayı bu yılda sıcak ve uzun günlere denk geliyor. Henüz tatil planları yapmayanlar, Ramazanın ne zaman başlayacağını mrak ediyorlar. Ramazan ayın kaçında başlayacak, hangi tarihte oruca kalkılacak, ilk oruç hangi gün tutulacak, işte merak ettiğiniz bu soruların yanıtları…

Ramazan ayı ne zaman başlayacak?

Ramazan’ın başlamasına çok az günler kaldı. En mübarek ve bereketli aylarımızdan Ramazan için hazırlıklar başlarken ilk oruç ne zaman tutulacağı merak edilmeye başladı. İşte 2015 Ramazan hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları.

Ramazan bu yıl ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı Ramazanda oruç tutuluyor. Müslümanlar Ramazan ayında oruç tutarlar. Kutsal bir ay olan Ramazan, “Ramaza” (çok sıcak olma) kökünden gelir. Ramazan orucunun ilk tutulmaya başladığında yaza denk geldiği için böyle isimlendirildiği varsayılıyor.

Hicri takvim’de kutsal olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Fazileti çok olan bu ayda özel ibadetler yaplılır, günaha girmekten kaçınılır, Ramazan ayına hazırlık yapılır, bu ayda da oruç tutulur. Hadislerde Recep Allah’ın ayı, Şaban Peygamber Muhammed’in ayı, Ramazan da Ümmetin ayı olarak geçer. Ayrıca, Recep ayında Regaib Kandili ve Mirac Kandili, Şaban’da Beraat Kandili ve Ramazan ayından da en kutsal gecelerden Kadir Gecesi bulunur.

Ramazan ayı hangi tarihte başlıyor?

2015 yılında Ramazan 18 Haziran günü başlıyor. 18 Haziran gecesi ilk sahura kalkılarak günü oruçlu geçirilecek. İlk teravih namazı da aynı gece kılınacak.

2015 Önemli Dini Günler

Miraç Kandili: 15 Mayıs 2015 Cuma

Berat Kandili:1 Haziran 2015 Pazartesi

Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe

Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi

Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.