Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

15 Mayıs’tan önce doğan çocuklara ‘yardım’ yok

29 Mayıs 2015
15 Mayıs’tan önce doğan çocuklara ‘yardım’ yok

Doğum yardımı uygulaması başladığı günden bu yana başvurularda patlama yaşandı. Vatandaşlar gerek telefonla, gerekse bizzat başvuru yaparak doğum yardımı almak için işlem başlattı. Hükümet yetkililer doğum yardımı şartlarını vatandaşlara açıklayan duyurularda bulundu. Aile Bakanı Ayşenur İslam, doğum yardımı hakkında valiliklere genelge yolladı. Doğum yardımı başvuru şartlarını açıkladı. Ancak hala birçok vatandaşın en merak ettiği konu 15 Mayıs’tan önce doğan bebeklere ödeme yapılıp, yapılmayacağı. Ancak 15 Mayıs’tan önce doğan çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılmayacak. Doğum yardımı sadece anneye yapılacak. İstisnai hallerde babaya yapılacak. Ancak doğum yardımı başvurusunu anne adına baba da yapılabilecek.

15 Mayıs’tan önce doğanlara ‘doğum yardımı’ yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ailelere doğum yardımı olarak başlattığı uygulamaya büyük ilgi gösterildi. Doğum yardımı başvurularını 15 Mayıs’tan itibaren almaya başlayan hükümet, sistemin sorunsuz işlemeye başladığını bildirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, projenin detaylarını her fırsatta anlatıyor. İslam doğum yardımı için baba da başvuru yapsa, paranın anneye verilmesi gerektiği açıkladı. Doğum yardımı için başvuruların sadece Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve sosyal hizmet merkezleriyle sınırlı tutulmaması da kararlaştırıldı. Başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da verilebilecek. 81 il valiliği ve kaymakamlıklara gönderilen yazıda, 15 mayıs öncesinde doğan çocuklara ödeme olmadığı belirtildi.

– Doğum yardımı, annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılmaktadır. Ancak başvurular anne adına baba ya da kanuni temsilci tarafından da yapılabilmektedir.

– Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde, bu tarihten önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Ne kadar doğum yardımı verilecek?

Aile Bakanlığı tarafından yütürülen uygulamaya göre, 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan canlı birinci çocuk için 300 TL ödeniyor. İkinci çocuk için miktar 400 TL’ye çıkıyor. Üçüncü ve sonraki çocukları doğuranlara 600 TL doğum yardımı veriliyor.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.