Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Mantar Yetiştirip Para Kazanmak

Mantar Yetiştirip Para Kazanmak

Günümüzde yeni iş fikirler ve iş imkanları arasına kültür mantarı yetiştirme de girdi. Doğal ortamlardan toplanarak tüketilen maantarlarda zehirlenme olasılığının yüksek olması, halkı kültür mantarı tüketmeye yöneltti.

Besleyici ve ekonomik olan kültür mantarı çok tüketilen besinlerden birisi oldu. Marketlerde ambalajlı, pazarlarda ile kilo ile mantar satışı yapılmaya başlandı. Kültür mantarına talebin artması ile yeni bir iş sektörü doğmuş oldu. Evde ya da badrum katlarında mantar yetiştiriciliği yapıulmaya başlandı. Sağlıklı bir besin olduğu için tüketimi artan mantar, birçok kişiye de gelir kaynağı oldu. En iyi bitkisel protein kaynağı olarak sofralara gelen mantar, girişimcilere d ekmek kapısı oldu.

Kültür mantarına bu kadar talep artınca mantar yetiştiriciliği işi de popüler iş dallarından biri oldu.

Mantar yetiştirmek için nemli ve karanlık bir bodrum katı uygundur. Bu nedenle mantar yetiştirmek isteyenlerin bu tür bir yeri olması ya da kiralaması uygundur. edilmesi de yeni bir sektör yarattı.

Mantar yetiştirmek için ilk etapta kendiniz az miktarda deneyip tecrübe edinebilirsiniz. Başarılı ürün elde edince de işi büyüterek para kazanabilirsiniz. Evinde uygun yeri olanlar kira vermediği için mantar üretip satışından daha iyi kar elde edebiliyor.

Evde mantar yetiştirmenin püf noktalarını bir uzmandan öğrenebilirsiniz. Uygun ortam ve mantar sporu ile kısa sürede büüyüyen mantarlar toplanarak, yemeklik olarak kullanılabilir. Kültür mantarları büyümelerinin ilk evrelerinde toplanırlar. Taze ve doğal mantarlar hem lezzetli, hem de daha besleyicidir. Kültür mantarının nasıl yetiştirileceklar için basit tavsiyeler…

Kültür mantarı yetiştirmek için uygun ortam ve mantar sporuna ihtiyaç var.

Evde kültür mantarı nasıl yetiştirilir?

– Bu iş için ilk etapta büyük poşetlerin içine toprak doldurulabilir. Ya da 15-20 santim derinlikte yetiştirme kapları kullanın. Büyük çapta üretim için ise tahtalardan yer yapabilirsiniz.

– Mantar toprağına kompost denir. Mantar tohumuna da misel denir. Ph’ının dengellenmiş ve uygun besi ortamı hazırlanmış, dezenfekte edilmiş kompost ahzır olunca misel ekimi gerçekleşiyor. Bu alana bitki artıklarındankompost doldurun, sulayın.

– Gübre toprağa 1 – 2 kup kuru spor (yumurta) tanesi ekin. Gübreyi ve spor karışımını yetiştirme kabının içine ekin.

– Mantar yetişmesi için uygun sıcaklık 18-20 derece olmalıdır. Toprağı ılık suyla günde iki defa nemlendirin. Doğrudan sulamayın. Sprey şişeleri ile su püskürterek toprağı nemlendirin. Toprağın yüzeyi beyaz küflenene kadar iki ve üç hafta boyunca uygulamaya devam edin.

– Gübrenin üzerine 1,5 santimlik nemli turf yosunu tabakası koyun. Mantarlar nemli turf yosununda hızla büyüyecektir. Nemli turf yosununu gazete kağıtlarıyla örtün ve gazetelerin nemlenmesi için günde iki defa spreyle su püskürtün. Mantarların bozulmadan büyümesi için 10 gün 12 derece sıcaklığı koruyun.

– 10 gün sonra gazeteleri kaldırıp, günde iki defa su püskürtün. Mantarlar büyümeye başlayacaktır. Uygun boya gelenleri toplayın. Mantarları çok küçük toplarsanız sert olurlar, çok olgunlaştıklarında da mantarın alt kısımları kararmaya başlar. Daha iyi para etmesi için orta boya gelenleri toplayın.

– Mantarları topladıkça yenileri yetişir. Yeni mantarlar üç ve altı boyunca her 10 ve 14 günde büyür. Ticari mantar satıcılığı yapmak isterseniz, pazarlarda mantar temin eden kişilerle irtibat kurabilirsiniz. Bu konudaki deneyimleri yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuk Bakarak Para Kazanma başlıklı makalemizde Bebek bakıcısı arayanlar, Bebek bakım ilanları ve Çocuk bakmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

 1. Kübra dedi ki:

  Uskudarda ogrenciyim. Her yere ulaşım sağlayabilirim. El işlerine, görsel sanatlara ve yuksek dikkat isteyen işlerde başarılıyım. İş disiplinine önem veririm.

 2. Yasin dedi ki:

  Ne kadar basit anlatmışsınız mantarcılığı dediğiniz gibi ekimi kolay olsa herkes mantarcı olurdu.bence iyi araştırın iyi ve net bilgi verin.

 3. ramazan dedi ki:

  aynen oyle bn 7 senelık ustayım.

 4. ramazan dedi ki:

  merhba kültür mantarı ustasıyım yurt dısı yurt ıcı is aramaktayım mantar konusunda yardımcı olurum

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.