Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ne Zaman Emekli Olurum?

Emeklilik Ne Anlama Gelir?

İnsanlar yaşamlarının belli dönemlerinde iş hayatına atılırlar ve çalışırlar. Memur ya da işçi gibi belirli ücret karşılığında çalışan kişiler belirli bir süreyi tamamladığında ve gerekli görülen emeklilik yaşına ulaştığında emeklilik için gerekli şartları tamamlamış olurlar. Ve bunun sonrasında isterlerse artık çalışmayabilirler. Emeklilik için gerekli şartları sağlayan kişiler işlerinden emekli olduktan sonra ayrıldıklarında daha önce çalışır durumdayken bağlı oldukları sosyal güvenlik kuruluna bağlı olarak kendisine düzenli olarak aylık verilmektedir. Bu durumda olan kişilere emekli, meydana gelen bu duruma da emeklilik denilmektedir.

Ne Zaman Emekli Olursunuz?

Emekli olabilmek için gerekli olan birkaç şartı yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar, prim ödenen gün sayısının tamamlanması ile emeklilik yaşının doldurulmasıdır. Bazen emeklilik yaşını doldursanız da prim ödenen gün sayısı tamamlanmadığı için emeklilik gerçekleşmeyebilir. Ya da bu durumun tam tersi olan emeklilik yaşı dolmayıp prim ödenen gün sayısını tamamlanmanız yaş dolmadığı için emekli olmanıza engeldir.

Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenmektedir?

Emeklilik yaşı ülkeler arası farklılık göstermektedir. Ülkeler arası çalışma saatlerinin farklılık gösterdiği gibi… Birçok ülke de kadınlar erkeklere göre daha erken yaşta emekli olabilmektedir. Yunanistan, Belçika, Avustralya gibi ülkelerde emeklilik yaşı erkekler için 60, kadınlar için 55 olarak belirlenmiştir. Bu durum Türkiye için söz konusu değildir. Türkiye’de emekli olabilmek için emeklilik yaşı devlet tarafından farklı koşul ve statülere bağlı olarak kanunlar tarafından belirlenir. 2048 yılından itibaren emeklilik yaşı 65 olarak uygulanacağı söylenmektedir. Yalnız unutmamak gerekir ki farklı durumlar için farklı emeklilik yaşları mevcuttur.

Emeklilik İçin Doldurulması Gereken Prim Gün Sayısı Nasıl Belirlenmektedir?

Emeklilik prim gün sayısı sosyal güvenlik kurumuna katıldığınız güne ve emeklilik statüsüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Erkek ve Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaç? başlıklı makalemizde emekli olma şartları, emeklilik yaşı ve erkek hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Ne Zaman Emekli Olabilirim? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.