Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Erkek ve Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaç?

Erkek ve Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaç?

Erkek ve Kadınlarda Emeklilik Yaşı

Kadın ve erkeklerin emeklilik yaşına bakıldığında bazı şartları, bekleme süreleri vardır. Fakat kadınların, erkeklerden daha önce emekli olduğu bilinmelidir. Ayrıca ödenen primlere bakıldığında kadınların ödeme toplamı daha az görünür. SSK detaylarına bakıldığında 4A’lı olan kadınların sigortalı olma dönemleri ve ödeme avantajları daha kolaydır. Yaş faktörü de kolay emekli olmanın önünü açıyor.

Kadınların Emekli Olma Şartları

Kadınların sadece çalışma süreci değil aynı zamanda doğum döneminde alınan borçlanmada hesaplama işlemine dahil edilir. Bunun hesaplaması 3600 gün üzerinde yapılır. 1981 doğum yılından önce olan kadınların 3600 günü ile emekli olacaklardır. 1981-1999 yılları arasında olan kadınların emekli olma koşulu 15 yıl gibi bir sürece tekabül eder. Sigortalı çalışanlar ise bütün koşulları tam anlamıyla karşılaması gerekir. Kadınların emekli olma şartlarından biride çocuk sayısı ve hamile sürecidir. Sigortalı çalışan kadınlarda emeklilik yaşı kaç diye soranlar için borçlanma hesaplamaları en fazla 3 çocuk üzerinden belirlenir. Sigortalı olarak yeni başladıysanız, çocuk bu dönemler içinde olduysa emeklilik sürecine eklenir. Çocuk doğduktan belli bir dönem (2 yıl) çalışılmamış ise borçlanmanıza neden olur.

Erkeklerin Emekli Olma Şartları

Erkek emeklilik yaşı kaç olduğunu merak edenler için SSK’nin emeklilik hesaplama değerlendirmesi vardır. En son alınan karara göre Mayıs ayının 2008 yılından sonra işe başlayan erkeklerin emekli olması için toplam 7200 gün tamamlaması zorunludur. Bu şartların dışında zorunlu olan ise 60 yaşını doldurulması gerekiyor. Prim ödemelerindeki artış, erkeklerin emekli olduktan sonra alacakları tutara yansıyacağı bilinmelidir. SSK’ya giderek yaşa ve koşullara göre uygun hesaplama yaptırarak emeklilik süreciniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Kademeye, yıpranma payına çocuk sayısına ve çalışabilir durumları göz önüne alınarak kişilerin emekli olmasına karar verilir. Daha önce bir işte çalıştıysanız ve sigortanız yatmadıysa SSK’ya giderek kaç gün ve ne kadar olduğunu hesaplatarak eklenmesini sağlayınız. Böylece saha erken emekli olabilir ve geri kalan dönemleri sigortalı çalışan iseniz tutar eklemesi yaparak erkenden emekli olabilirsiniz. Erkeklerde 60 yaşına tekabül eden emeklilik yaşı kademe ve çalışılan işe göre değişir.

Bir önceki yazımız olan Emekliye Promosyon Ücretleri başlıklı makalemizde Emeklilere maaş promosyonu, Emekliye Promosyon 2017 ve emekliye promosyon ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Erkek ve Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaç? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.