Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Gelişmeler

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Gelişmeler

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Durum

Erken emeklilik için yaş bekleyenler hükümet kanadından yeni bir hamle geliyor. Emekli olabilmek için yıl ve prim gün sayısı şartlarını doldurmalarına rağmen yaş sınırı için bekleyenler için hükümet kanadınca çalışma başlatılıyor. Hükümetten yaş sınırına takılan çok sayıda vatandaş için yeni bir yasa müjdesi verdi. Emeklilik için yaş bekleyenler torba yasa için beklemeye başladı.

9 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortası olup ama yaş sınırına takılanlar için bir umut ışığı doğdu. Emeklilikte yaşa takılanlar için heyecanla karşılanan yeni formül şu şekilde.

Yaşa takılanlara yeni formül

Emekli olabilmek için prim gün sayısı ve yıl şartını tamamladığı halde, yaşını sınırına takıldığı için bekleyen vatandaşlar için yeni formüller için çalışmalar başlandı. Emeklilikte yaş sınırına takılan yaklaşık 5 milyon vatandaş yeni yasa çıkınca emekli olabilecek. Yaş sınırına takılanların yeni yasa ile 9 Eylül 1999’dan önce sigortası olanlar emeklilik şartları sonradan yapılan reformlarla yükseltilmişti. Bu durumdaki milyonlarca kişi de şartları doldurmalarına rağmen emekli olamamışlardı.

Emekli olmak için yaşa takılanlar sık sık kamuoyunda sitemlerini dile getiriyorlardı. Edinilen bilgilere göre; kamuoyunun sesine kulak veren yetkililerin yeni bir düzenleme yapması bekleniyor. Eğer beklenen düzenleme tamamlanırsa bundan ilk etapta 500 bin bireyin yararlanması bekleniyor. Takvim’de yer alan formüle yönelik böyle emekli olacak bireylerin aylıklarının yüzde 60 ya da 70’ini almaları halinde emeklilik hakkı verilecek. Bununla Birlikte emekliliğine belli süre kalanların bu haktan yararlanması için formüller de hazırlanacak. Yaşa takılanlar ise belli bir yaşa geldiklerini ifade ederek , “Yıllardır sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. İş bulamıyoruz. Çalışamadığımız için sağlıktan yararlanmıyoruz. Emekli olmayı bekliyoruz” dediler.

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşı Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak? başlıklı makalemizde 2016 Temmuz emekli maaşları, emekli ve emekli maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Gelişmeler Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.