Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Üniversiteyi burslu okumanın yolları

Üniversiteyi burslu okumanın yolları

Üniversiteye geçişte zorunlu sınavların gerçekleşmesine sayılı günler kaldı. Üniversite öğrenimine hazırlanan öğrencilerin hayal ettiği özel okullarda okumasının tek yolu burs almaktan geçiyor. Birçok özel ve vakıf üniversiteleri öğrencilerin ilgisini çekmek için yüzde yüze yakın burs vermeyi taahhüt ediyorlar. Burslu olarak okuyarak ailesine yük olmak istemeyen öğrenciler şimdiden burslu okuma yollarını araştırmaya başladı. Özel üniversiteleri tercih edecek adayların merak ettiği soruların başında burslar geliyor. Peki hangi özel üniversite ne kadar burs veriyor, vakıf üniversitelerinden burs almanın püf noktaları neler, burslu okumanın şartları neler, hangi durumlarda burs hakkı kaybedilir, işte merak edilen detaylar…

Yükseköğretim Kurulu’nun 2015-2016 akademik yılı için üniversitelere vereceği kontenjanlar henüz açıklanmadı. Üniversiteye girecek öğrenciler heyecanla kontenjanların açıklanmasını beklerken, Üniversite Tercih Merkezi (UTM) yaptığı bir araştırmaya göre vakıf üniversitelerinin bursluluk oranları ve burs almanın inceliklerini NTV ile paylaştı.

Kaynaklarını eğitim için vakfetme şartıyla kurulan vakıf üniversitelerinin burs oranları tabloda sıralanıyor.

UTM Bilişim Koordinatörü Sinan Ataseven 2014 ÖSYS’de vakıf üniversitelerinde adaylar tercihlerini yaparken, %25, %50, %75 ve %100 burslu programlar arasından tercihlerini yaptıklarını söyledi.

Adayların ÖSYM bursu olarak tanımladığı bursların üniversiteden üniversiteye göre değişen şartları ve oranları bulunduğunu vurguladı.

Araştırmada, geçen sene vakıf üniversitelerindeki önlisans (MYO) kontenjanlarında %36.9 olan bursluluk oranı, lisans kontenjanlarında %38.1’e çıkıyor. Vakıf üniversiteleri kapasitelerinin %37,6’sini tam burslu öğrenciler için ayırıyorlar.

İndirimle Burs Farklı

Üniversite tercihlerinde öğrenciler burslu olarak girebileceklerivakıf üniversitelerini tercih ediyorlar. YÖK kurallarına göre vakıf Üniversitelerinin kontenjanlarında en az %10 kadar öğrenciye burs vermesi gerektiğini söyleyen Ataseven, bazı vakıf üniversiteleri ise, hedefleri eğitime katkı olduğu için yüksek burs vermeyi, bazılarının ise ancak öğrenci çekmek için yüksek burs oranları sunduklarını hatırlattı.

Ataseven, bazı üniversitelerin adaylara, peşin ödeme, ana/baba mesleğine dayalı sunduğu indirimlerle bursu karıştırmamak gerektiğini belirtti. Adaylar üniversitelerin burs yönergelerini dikkatle okumadan tercih yapmamalı, dedi.

Yüksek Burs Veren Üniversiteler

Vakıf Üniversiteleri Birliği Genel Sekreteri ve Nişantaşı Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, 1984 senesinde Bilkent Üniversitesi’nin kurulmasından sonra 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, vakıf üniversitesi kavramının hala anlamayanlar olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti.

“2547 sayılı kanun ve sair mevzuat çerçevesinde ülkemizde özel üniversite kurulamaz. Kamuoyunda özel üniversite olarak bilinenler vakıf üniversiteleridir. Vakıf üniversiteleri elde ettikleri karı, eğitimde kullanmak zorundadır. Bir üniversite, ne kadar verimli işletiliyorsa, o kadar çok burs verebilir. Üniversitenin ikinci görevi, hak eden öğrenciye bursu verecek kaynak yaratmaktır.

Bu konuda www.burskolay.com adlı siteye kayıt yapan adayların, doğru tercih yapabilmeleri için bilgilendiriliyor.

2014 üniversite kontenjanlarına göre üniversitelerinin ortalama bursluluk oranı aşağıda yer alıyor.ozel-okul-ucretleri

Bir önceki yazımız olan TEOG 29 Nisan Türkçe Soru ve Cevapları başlıklı makalemizde 29 Nisan teog Soru ve Cevapları, TEOG 29 Nisan Türkçe videolu anlatım ve TEOG 29 Nisan videolu anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.