Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Ocak 2018, Salı

Üniversite kontenjan sayıları 800 bine yükseldi

15 Mayıs 2015
Üniversite kontenjan sayıları 800 bine yükseldi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 milyona yakın kişinin merakla beklediği üniversite kontenjanlarını açıkladı. Geçen yıl 778 bin olarak açıklanan kontenjanlar, bu yıl 800 bine yükseldi.

Üniversite kontenjanları 800 bin oldu

Üniversiteye girişte zorunlu maratonlar arasında bulunan LYS sınavlarına kısa bir süre kala öğrenciler tüm hızıyla ders çalışmaya devam ediyorlar. Her öğrencinin hedefi olan iyi bir üniversiteye girmek artık daha da kolaylaşıyor. Üniversite kontenjan sayıları artırıldı. Bu şekilde daha fazla öğrenci üniversiteye girebilecek. Üniversite kontenjanları 800 bine çıkarıldı. Bu demek oluyor ki 800 bin genç bu yıl üniversiteli olacak.

2014 yılında 4 yıllık lisans programlarında 414 bin 244 kontenjana yer verilmişti, bu yıl 422 bin 305 kontenjan ayrıldı. Bu kontenjanların 329 bin 478’i devlet, 79 bin 461’i vakıf üniversitelerine ayrıldı. KKTC üniversitelerinde ise 13 bin 366 kontenjan bulunuyor. Önlisans programlarında kontenjan sayısı ise 364 binden 379 bine yükseltildi. Özel yetenek bölümlerine ise 25 bin 803 kontenjan verildi. YÖK henüz bu kontenjanların hangi bölümlere nasıl dağıtılacağını açıklamadı.

Öğrenciye akademisyen seçme hakkı

– Tercih kılavuzunda lisans programları ayrıntılı tanıtılacak. Üniversitelerde ve ilgili fakülte ve bölümlerdeki akademisyen sayıları verilecek. Hangi bölümde kaç profesör, kaç doçent, kaç öğretim görevlisi olduğu belirtilecek. Kılavuzda üniversitelerin laboratuvar, sosyal tesis, etkinlik imkanları sıralanacak. Adaylar seçimlerinde bu kriterlere de dikkat edecek.

Bir önceki yazımız olan 2015 DİB İhtisas Kursu Giriş Sınav Soru ve Cevapları başlıklı makalemizde 2015 DİB İhtisas Kursu Soru ve Cevapları, DİB İhtisas Kursu Giriş Sınav Sonuçları ve Diyanet Hizmet İçi Eğitim İhtisas Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Üniversite kontenjan sayıları 800 bine yükseldi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.