Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Uludağ üniversitesi açık öğretim fakültesi kuruyor

17 Mayıs 2015
Uludağ üniversitesi açık öğretim fakültesi kuruyor

Açık öğretim fakültesine artan talepler bir üniversiteyi daha atağa geçirdi. Böylece ülkemizde bir üniversite daha açık öğretim fakültesi kurmuş olacak. Bursa’da faaliyet gösteren Uludağ Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi kurmaya hazırlanıyor. Uludağ Üniversitesi’nin güçlü bilgi işlem ağı olduğunu ifade eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, açık öğretim fakültesinin en kısa sürede kuracaklarını müjdeledi.

Bir üniversite daha açık öğretim fakültesi kuruyor

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay İHA muhabirlerine açık öğretim fakültesi hazırlıklarından söz etti. Uludağ Üniversitesi’nin çalışmalarından da söz eden rektör Ulcay, “Gelişmiş ülkelerde üniversitelerin ürettikleri teknoloji o ülkenin ilgili sektörlerinden önde olmalıdır. Maalesef Türkiye’deki sanayicilerin elindeki teknoloji bizim üniversitelerimizden daha ileride. Ülkenin kalkınması için teknoloji üretmesi gerekiyor. Yurt dışındaki gelişmiş ülkelerde teknoloji üretmek için alt yapı ve imkanlar öğrencinin ve öğretim üyesinin önüne sunuyor. Ülkemizde öncelik olarak öğretim üyeliğini cazip bir meslek haline getirmemiz gerekiyor” dedi.

Bazı fakültelerimizde devam mecburiyeti resmiyette yok. Resmiyete çevirmek için açık öğretim fakültesi oluşturmak gerekir. Açık öğretim fakültesiyle birlikte fakültedeki örgün eğitimin öğrenci sayısını düşürmeyi hedefliyoruz. Bilgi işlem alt yapımızı kuvvetlendirip açık öğretim fakültesini kurmalıyız. Bçylece öğrencilerimiz aynı öğretim üyesiyle internet üzerinden derslerini her yerde işlesin. Böylece öğretim üyelerinin üzerindeki ders yükü de azalmış olur. Öğretim üyelerine de açık öğretim fakültesinden dolayı daha iyi ücret ödemiş olur. 57 bin civarında öğrencisi olan Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin 13 bin resmi kayıtlı öğrencisi var. Buna karşılık öğretim üyesi sayısı 84’tür. Ortalama 3 bin kişi derslere devam ediyor. Uzaktan öğretim sistemi ile 4 yılın sonunda bugün fiiliyatta 3 bin olan örgün eğitimdeki öğrenci sayısını resmiyette de 3 bine indirmeyi hedefliyoruz. Anadolu Üniversitesi’nin zenginliği de buradan geliyor. Bunun başaran İstanbul Üniversitesi’nin örgün öğretim sayısı 90 bin kişiyken, toplam öğrenci sayısı 175 bini geçmiş durumdadır. ” diye kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Üniversite kontenjan sayıları 800 bine yükseldi başlıklı makalemizde 4 yıllık lisans programları kontenjanları, il il üniversite kontenjanları ve KKTC üniversiteleri kontenjanları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.