Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

POMEM giriş şartları değişti

8 Haziran 2015
POMEM giriş şartları değişti

Polis olmak isteyenlerin eğitim gördüğü polis okullarına giriş şartlarında değişiklik yapıldı. Artık polis okuluna girmek için yazılı sınava girmeye gerek kalmayacak. Çünkü POMEM giriş şartlarını belirleyen yönetmelikte yapılan değişiklik kapsamında artık yazılı sınava girilmeyecek. POMEM’lere polis adayı alımını belirleyen yönetmelik değişti.

Polis okullarına girişin ‘yeni’ şartları açıklandı.

PMYO giriş yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Polis adaylarının Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne girişinde sınav şeklinde değişiklik yapıldı. Buna göre polis adayları yüzde 30 KPSS puanı, Yüzde 30 spor, yüzde 40 oranında ise sözlü sınav notu esas alınarak polis adaylığına seçilecekler.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 6 ilde Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) kurulmasından sonra, bu merkezlere öğrenci alımında aranacak koşullar ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar da belirlendi.

İşte polis okullarının ‘yeni’ şartları

Yeni yönetmeliğe göre POMEM’lere, lisans mezunları veya Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denklik verilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların başvurusu kabul edilecek. Herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından atılanlar ile eşi genelevde çalışanların başvurusu kabul edilmeyecek. İşte polis adaylarında aranacak koşullar:

Polis Adaylarının Siyasi, Suç ve Ahlak  Kriterleri

-İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen KPSS taban puanı almış olmak,30 yaşından gün almamış olmak.

-Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

-Aranan sağlık şartlarını taşımak.

-Polis adayının ve evli ise eşinin, 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmaması.

-Adayların anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkum olmamak, devam eden soruşturması bulunmaması şartı aranıyor.

POMEM’e girmek isteye polis adaylarının ahlaki değerleri de inceleniyor. İşte o kriterler…

-Kendisinin ve eşinin; genelev veya tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmamış olması.

-Genel ahlak ve edebe aykırı içerikli her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam etmemesi gerekiyor.

-Polis adayının bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan getirmesi isteniyor.

-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmaması gerekiyor.

-Kamu haklarını kullanmaktan yasaklı olmaması ve Sağlık yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olması şartı aranıyor.

-Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında olumsuzluk olmaması gerekiyor.

Yazılı Sınav Kaldırıldı

PMYO giriş yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre yazılı sınav şartını düzenleyen madde kaldırıldı. Öğrenci seçimi artık fiziksel yeterlilik sınavı ile mülakat sınavı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek.

Bir önceki yazımız olan TED Koleji Öğrenci Seçme Sınavı Soru ve Cevapları başlıklı makalemizde 2015 ted koleji sınav sonucu, ted koleji 2015 sınav sonuçları ve ted koleji 31 mayıs 2015 soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.