Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Pedagojik Formasyon Nasıl Alınır?

Pedagojik Formasyon Nasıl Alınır?

Pedagojik Formasyon Alma

Pedagojik formasyon öğretmen olmak isteyen kişilerin, öğretmenlik yapabilmek için gerekli bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla bitirmeleri gereken bir eğitimdir. Eğitim fakültesi öğrencileri formasyon eğitimini kendi okudukları üniversitelerde bölümleri dahilinde görebilmektedir. Fakat başka üniversite bölümlerini okuyan öğrenciler pedagojik formasyon eğitimini üniversite süresi bitiminde alabilmektedir.

Pedagojik Formasyon Eğitiminden Nasıl Faydalanılır?

Pedagojik formasyon eğitimini almayı düşünen ve belirli üniversite bölümünde eğitim almayan öğrenciler öncelikli olarak okullarını bitirmek yada son senesinde olmak zorundadır. Sonrasında öğretmen olmak isteyenler başvurabilecekleri üniversiteler dahilinde formasyon eğitimlerini tamamlayabilmektedir. Üniversiteler kendi belirlediği şartlar ve koşullar dahilinde pedagojik formasyon eğitimini verebilmektedir.

Pedagojik Formasyon Eğitimi İçin Şartlar Hakkında

Pedagojik formasyon eğitimine alınacak öğrenci sayısı ile aranan şart ve koşullar üniversiteden üniversiteye değişim göstermektedir ve kriterler değişebilmektedir. Üniversiteler kendi başvuru koşullarını belirlemektedir. Çoğunlukla pedagojik formasyon eğitimi için öğrenci alımını gerçekleştirirken not ortalaması en belirleyici özellik olmaktadır. Öğrenciler eğer ki bitirdikleri üniversite pedagojik formasyon eğitimi veriyorsa buraya da başvurarak formasyon eğitimi alabilmektedir. Pedagojik formasyon eğitiminin suresi toplam iki yarıyıldır. Eğitime başvuranlar toplam olarak bütün dersleri bir öğrenim yılı süresi içerisinde alıp bitirerek formasyon eğitimini tamamlanmaktadır.

Pedagojik Formasyon Alımında Önemli Olan Kriterler

Formasyon eğitimi için öğrenci alınırken üniversitelerin eğitim için ayırdıkları kontenjanlar önemlidir. Alınacak kişilerin üniversite not ortalamasıda başvurulacak kurumun kriterlerine uymalıdır. Alım zamanlarında başvuru sayısında yaşanan artışa bağlı olarak değerlendirme süreci daha zorlu geçmektedir. Her üniversite kendilerine tanınan kontenjanları lisans bölümleri arasında eşit bir şekilde dağıtabileceği gibi farklı oranlarda da bölümler arasında paylaştırabilmektedir.

Pedagojik Formasyon Eğitimi İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

Pedagojik formasyon eğitimi için öncelikli olarak başvuru dilekçesi hazırlanmalıdır. Mezun durumda bulunanlar için diploma ya da onaylı mezuniyet belgesi, hala lisans öğrencisi olanlar için ise öğrenci belgesi hazırlanmalıdır. Yine mezun durumdakilerden onaylı not durum belgesi, başvuran kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi, belirli sayıda fotoğraf, üniversitenin istediği yada isteyebileceği tüm belgeler ile başvuru yapılan kurumun belirlediği pedagojik formasyon ücretinin ilk taksidinin bankaya yatırıldığına dair dekont gibi belgeler hazırlanarak formasyon eğitimi için başvurulan kuruma sunulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapmak başlıklı makalemizde yurtdışı yüksek lisans meb, yurtdışı yüksek lisans ösym ve yurtdışında ücretsiz yüksek lisans hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Pedagojik Formasyon Nasıl Alınır? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.