Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Hasan Güneş’ten Yorum: Üniversite Yolu Yoksula Kapalı

Hasan Güneş’ten Yorum: Üniversite Yolu Yoksula Kapalı

İstatiksel bilgilere göre öğrencilerin kaynaklara erişimi, günümüz modern toplumlarının istatiksel verilerine göre hiç tatmin edici değil. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI verileri ile MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI-UNICEF ortaklığında elde edilen bilgilere göre hazırlanan rapordan ele geçirilen istatistiklere göre; sınıf tekrarı ve okulu bırakan  büyük bir mesele olarak çözüm beklemekte. Okuyan öğrencilerin hemen hemen yarısı ortaöğretimi bitiremiyor. Güneydoğu şehirlerinde, mezun olmayan, okuldan atılan talebe oranları yüzde 60’lara erişiyor.

İlkokula kayıt yaptıran, her 100 öğrenciden 68’i üniversite, 84’ü ise dört senelik lisans programından okuyamıyor. 2002-2003 öğretim senesinde 4+4+4 sistemi ile on iki senelik zaruri eğitimi bitirmiş olması gerekirken öğrencilerden yüzde 42’si ya mezun olamamış, veyahut ilköğretim nihayetinde Açık liseye kayıt yaptırarak, örgün eğitimin dışına çıkmış okulu terk eden gençlerin yüzde 37’sinin ailelerin gelir seviyesi ise 1000 TL olarak ortaya çıkıyor.  Tabiki bu gelir seviyesiyle geçinmeye çalışşan aileler çocuklarını yeterli refah düzeyinde yaşatamadığından öğrenciler rahat okuyamamakta. Bu rahatsızlık mutsuzluğu ortaya çıkarmakta ve ortaya çıkan mutsuzluk okuma isteğini kişiden uzaklaştırmakta. Ülke olarak kalkınma gerçekleşmez ise vatandaşlar çocuklarını okutamayacak, eğitim seviyesi gittikçe düşecektir.

Bir önceki yazımız olan MEB Okul Öncesi Kayıt Sorgulama başlıklı makalemizde anaokulu kayıtları sorgulama, çocuğum hangi okula gidecek ve e okul anasınıfı kayıt sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Hasan Güneş’ten Yorum: Üniversite Yolu Yoksula Kapalı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.