Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Güzel sanatlar ve spor liseleri başvuru şartları

25 Mayıs 2015
Güzel sanatlar ve spor liseleri başvuru şartları

MEB, Güzel sanatlar ve spor liseleri adı altında eğitim veren kurumlarda yetenekli öğrencilerin eğitimi için özel bir program sunmaktadır. Güzel sanatlar ve spor liselerinde spor, resim, müzik gibi özel yeteneği bulunan öğrenciler özel ve alanlarına göre yoğunlaşan bir program kapsamında eğitim almaktadır.

Milli Eğitim Kanunu Güzel Sanatlar alanında özel ilgi ve yetenekleri olan öğrencileri, temel eğitim-öğretim seviyesinde yetiştirmek üzere Anadolu Güzel Sanatlar Liselerini kurdu. Bu özel liselerin kuruluş amacı yetenekli öğrencilerin, yaratıcı ve yorumcu yeteneklerini geliştirmek için özel eğitim veren kuruluşlardır.

Güzel sanatlar ve spor liseleri özel yetenek sınavları ile öğrencilerin belirlenmesini amaçlayan kuruluşlardır. Güzel sanatlar ve spor liseleri Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde Bakanlıkça ilan edilecek kontenjanlara göre öğrenci alımını yetenek sınavı ile yapmaktadır. Bu liselere de Ortaöğretim Okullarına Başvuru Şartları geçerlidir.

MEB her yıl duyuru yayınlayarak başvuru şartlarını duyuruyor.

Spor veya güzel sanatlara ilgisi olan öğrencilerin öncelikle özel yetenek sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Orta öğretim kurumlarının 8. sınıfından mezun olanlar, öğrenim belgesi, dilekçe ve bir fotoğraf ile öğrenim görmek istedikleri okulu belirterek okul müdürlüğüne, bizzat veya posta yoluyla başvuru yapabilir. Bu liselerin spor bölümüne başvuru yapan adayların koordinasyon, sürat, mekik koşuşu gibi aşamaları geçmesi gerekmektedir. Resim ve müzik gibi bölümlerden birisini seçecek olan kişilerin de bölümleri dahilinde özel yeteneklerini sergileyecek bir performans göstermeleri gerekmektedir.Bu okulların görsel sanatlar, müzik ve spor alanlarına belirlenen öğrenci kontenjanları kadar öğrenci alınmaktadır.

Özel Yetenek Sınavları her lisenin kendi belirlediği tarihler arasında yapılmaktadır. Başvurusu kabul edilen adayların sınav giriş belgelerini okul müdürlükleri düzenlemektedir. Öğrencilerin listesi alanlara göre olmak üzere, 25-26 Haziran’da okulda ve internet sayfasından duyurulmaktadır.

Yetenek sınavları, lise eğitmenlerinden oluşturulan komisyonlar tarafından 29 Haziran-3 Temmuz’da tek aşamalı gerçekleştirilmektedir.

Yetenek sınav sonucunun yüzde 70’i ile yüzlük sisteme dönüştürülen ortaöğretime yerleştirme puanının yüzde 30’u baz alınarak 100 tam puan üzerinden değerlendirme yapılacak. Yetenek sınavında 50 puan barajının altında kalan öğrenciler değerlendirmeye alınmamaktadır. Boş kontenjan kalması halinde yedek listedeki öğrencilerin kayıtları alınmaktadır. Güzel sanatlar ve spor liselerine kayıtlar, 6-7 Temmuz’da e-Okul sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Güzel sanatlar ve spor lisesine başvurular başlıyor başlıklı makalemizde Güzel sanatlar lisesi başvuru şartları, Güzel sanatlar lisesi başvuru tarihleri ve Güzel sanatlar lisesi kayıt şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.