Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Bursluluğa geçiş başvurusu ne zaman başlıyor?

28 Mayıs 2015
Bursluluğa geçiş başvurusu ne zaman başlıyor?

MEB bursluluğa geçiş tarihlerini açıkladı. MEB parasız yatılılıktan bursluluğa geçişini onayladığı öğrencilerin başvurularını 8 Haziran’da başlayacağını açıkladı. 8 Haziranda başvuru yapan öğrenciler 1 Ekim’den itibaren burslu olarak öğrenim görmeye hak kazanacak. Parasız yatılı olarak okuyan öğrenciler, eğer burs alarak okumaya devam etmek isterlerse 8 Haziran tarihinde başvuru yapabilecekler. Başvurusu kabul edilen öğrenciler 1 Ekim tarihinden beri burslarını almaya başlayacaklar.

Bursluluğa geçiş başvuruları 8 Haziran’da başlayacak

2015-2016 eğitim ve öğretim yılından itibaren yatılı okuldan ayrılarak burs almak isteyenler için başvuru süreci başladı. Parasız yatılı olarak öğrenim gören ve yatılılığı süren öğrenciler arasında bursluluğa geçmek isteyenler varsa, 8 Haziran-31 Temmuz tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı bursluluğa geçiş başvuru detaylarını duyurdu. Merkezi sistem sınavı, özel giriş sınavı, özel yetenek sınavı veya mahalli sınav sonucunda, parasız yatılılığa hak kazanan, en az bir ders yılı parasız yatılı eğitim gören ve yatılılığı devam eden öğrencilerden gelecek eğitim yılında bursluluğa geçmek için başvuru yapmaları gerekiyor. Bu öğrenciler başvurularını, 8 Haziran-31 Temmuz arasında parasız yatılı olarak öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne yapabilecek.

MEB yayınladığı duyuru ile parasız yatılılıktan bursluluğa geçiş şartlarını açıkladı. Başvuruların en geç 4 Haziran’a kadar ilgili okul müdürlüklerine yapılmasını bildirdi. Başvurusu geçerli olan parasız yatılı öğrencilerin e-Burs modülü üzerinden onay işlemleri 3-7 Ağustos’ta okul müdürlüklerince, 10-14 Ağustos’ta ilçe milli eğitim müdürlüklerince, 17-21 Ağustos’ta il milli eğitim müdürlüklerince, 24-28 Ağustos’ta bakanlık tarafından yapılması gerektiğini duyurdu.

Parasız yatılılıktan bursluluğa geçişini bakanlığın onayladığı öğrenciler, 1 Ekim’den itibaren burs almaya hak kazanacak. Sınavsız, parasız yatılılığa alınan öğrenciler bursluluğa geçemeyecek.

Burslar hangi durumlarda kesilir?

Eğer burs alan öğrenci özel okula kayıt veya nakil yaptırırsa, resmen okuldan ayrıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren e-Burs modülü üzerinden bursu iptal edilecek. Bursluluğun devamı, nakli veya kesilmesi işlemleri, son sınıf öğrencilerinden okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden ay başında kesilecek. Bu nedenle, son sınıf öğrencilerinden okulu bitirenlerin veya ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşen öğrencilerin burslulukları, 26-30 Haziran’da e-Burs modülünden sona erdirilecek.

İlköğretim kurumlarından burslu olarak mezun olan öğrencilerin kayıt yaptırdıkları ortaöğretim kurumlarına burs nakilleri de e-Burs modülü üzerinden otomatik olarak yapılacak.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanarak burs almaya hak kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri ilgili eğitim kurumlarınca yapılacak. Burs alabilmek için öğrencinin ailesinin 2014 yılına ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarı 7 bin 50 lirayı geçmemesi gerekecek. Bu miktarı geçen ve belgelerinde eksik olan öğrencilerin burslulukları kabul edilmeyecek.

Bir önceki yazımız olan Üniversitelere e-kayıtla kayıt müjdesi başlıklı makalemizde e-devlet elektronik kayıt, E-kayıt nasıl yapılır ve e-kayıt yapılacak Üniversiteler hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Bursluluğa geçiş başvurusu ne zaman başlıyor? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.