Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

AÖF öğrencilerinde kimlik zorunlu olmayacak!

2 Haziran 2015
AÖF öğrencilerinde kimlik zorunlu olmayacak!

Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri için bundan böyle kimlik göstermeye gerek kalmayacak. Özellikle sınavlarda öğrencileri için kimlik sorunu nedeniyle sıkıntılar yaşanıyordu. Öğrencilerinin taleplerini dikkate alanAnadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi‘nde (AÖF), sınavlara girişlerde öğrenci kimliği gösterme zorunluluğu kalkıyor.

AÖF’de öğrenci kimliği zorunluluğu kalkıyor

Yaklaşık 1,5 milyon aktif öğrencisi bulunan Açık öğretim Fakültesi (AÖF) kimlik zorunluluğunu ortadan kaldırmaya karar verdi. Konu ile ilgili açıklama Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Muhammet Recep Okur tarafından yapıldı. Açıköğretim Sistemi’nde şuanda yaklaşık 1,5 milyon aktif, 1,4 milyona yakın da pasif öğrencinin bulunduğunu belirten Dekan, yaklaşık 3 milyon öğrencinin kimlik kullandığını belirtiyor. Açıköğretim öğrencilerinin yıllardır kimliklerin arkasına bandrol uygulaması vardı. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte bu bandrol uygulamasından vazgeçtik. Öğrenci kimliklerinde bandrol olmadığı için sınavlardan çıkartılan öğrencilerimizin mağduriyetini engellemek için kimlik zorunluluğunu kaldırdık” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Okur, “Şuanda bandrol uygulaması devam ediyor. 2015-2016 yılından sonra Açıköğretim öğrencilerinin kimliklerine bandrol yapıştırmasına gerek kalmayacak. Öğrenciler sınava girişlerde kimlik zorunlu mu diye merak ediyor.

Hayır. Öğrencilerimiz artık kimliklerinde bandrol olmadığından dolayı sınava alınmama korkusu yaşamayacaklar. Ayrıca bandrole dayalı olarak öğrenci haklarından yararlandıklarından ifade eden öğrencilerimiz var. Örneğin; “herhangi bir ilden belediyeden paso almak için ben bandrolü gösteriyordum” gibi. Kurumlar sadece bandrole bakarak öğrencilik hakkı verilmiyor. Kurumlar, öğrencilik hakkıiçin mutlaka bürolardan aktif öğrenciliği kanıtlayan belgesi istiyorlar. Islak imzalı, bürolardan temin edilen öğrenci belgesini istiyorlar.” diye konuştu.

Öğrenciler AÖF Kimliği Olmadan Sınava Girebilecek

Okur mevcut sistemde sınavlara girişte 3 belge zorunludur.

“Birincisi sınav giriş belgesi, ikincisi açıköğretim kimliği, üçüncüsü de özel kimlik. Bu 3 taneden birisi olmadan öğrencilerimiz sınava alınmıyor. Ancak yeni uygulayla özellikle fotoğraflı sınav giriş belgeleri tasarımıyla birlikte aslında AÖF kimliği zorunlu olmaktan çıkacak. Öğrencilerimiz Açıköğretim kimliği olmadan sadece nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesiyle çok rahat sınavlara girebilecekler.”

Bir önceki yazımız olan Tüm İller İçin İl İçi Atama Sonuçları başlıklı makalemizde 2015 İl İçi Atama Sonuçları, İl İçi Atama Sonuçları ve İl İçi İsteğe Bağlı Atama Sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

AÖF öğrencilerinde kimlik zorunlu olmayacak! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.