Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

500 Öğrenciye Yurt Dışında Burs İmkanı

15 Temmuz 2015
500 Öğrenciye Yurt Dışında Burs İmkanı

Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan duyuruda yurt dışına burslu öğrenci gönderilcegi bildirildi. toplamda 1500 ögrenci gönderilecek 511 farklı alanda 67 farklı ülkeye  Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere burslu ögrenci gönderecektir

Gereken şartları taşıyan adaylar başvuru yapabilirler Başvurusu kabul edilecek öğrenciler yurt dışında yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimlerini tamamlayacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı duyurusunda hangi alanlardan öğrencilerin, hangi ülkelere gönderileceği belirtiliyor.

MEB tarafından 1416 sayılı Kanun kapsamında yapılan YLSY sınavıyla üniversiteler ile farklı kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla 2015 yılında resmi burslu statüde yurt dışına toplam 1.500 öğrenci gönderecek.

Yurt dışında yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler üniversitelerde öğretim üyesi olarak mecburi hizmet yapacaktır. Ayrıca MEB bünyesinde Milli Eğitim Uzmanı olarak ve diğer kamu kurumlarında kılavuzda ilan edilen kadrolara atanacaklardır.

1929 yılından itibaren üniversitelerimizin ve kamu kurumlarımızın uzman eleman ihtiyacını görmek üzere MEB tarafından yurt dışına burslu öğrenci gönderilmektedir. Bugüne kadar 14.000 öğrenci yurt dışında burslu eğitime gönderilmiştir. Şu anda 23 farklı ülkede 2.695 öğrenci Milli Eğitim bakanlığı burslusu olarak yüksek lisans ve doktora öğrenimini sürdürmektedir.

Bu yıl çok farklı lisans alanlarının başvurusu alınacaktır. 2015 YLSY çalışmalarında; ÖSYM’nin Lisans Programları Tablosundaki 985 lisans alanı taranmış ve ilan edilen burs kontenjanlarına 416 farklı lisans alanından mezun olan öğrencilerin başvurabilmesi sağlanmıştır. Mezun öğrenciler yayımlanacak kılavuzdan hangi alanlardaki kontenjanlara başvurabilecekleri incelenmelidir

2015 YLSY kapsamında 511 lisansüstü öğrenim alanında burs tahsis edilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan İçişleri Bakanlığı Sınav Duyurusu Yaptı başlıklı makalemizde görevde yükselme sınavı ve mertebe yükseltme sınavı iç işleri bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.