Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Kredi ve burslar erken ödenecek

Kredi ve burslar erken ödenecek

Üniversite öğrencilerinin eğitim masraflarını karşılamak üzere çeşitli burs ve krediler ödeniyor. Yurtkur aracılığı ile ödenen burslar ve öğrenim kredileri öğrencilerin zorunlu eğitim giderlerinin karşılanmasında kullanılıyor. Bu nedenle her genç üniversite hayatına adım atarken öncelikle burs başvurusu yapıyor. Devletin ödediği bu burslar okulların açılmasından çok sonra ödendiği için sıkıntılar yaşanıyordu. Hükümet, bu yıl bu nedenle bursların erken ödenmesine karar verdi. Üniversiteye adım atmaya hazırlanan ya da okulu devam ettiği halde ilk defa kredi ve burs başvurusunda bulunacak olan öğrencilere sürpriz yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda bu yıl bu bursların öğrencilere daha erken ödenmesine çalışılıyor.

Burslar erken ödenecek

Öğrencilerin üniversite hayatında masraflarını karşılamasında katkısı olan bursların bu yıl erken ödenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilerin kredi/burs başvuru sonuçlarının ocak ayından önce yapılması için çalışmalara başladı. Üniversite sınavlarını kazanarak üniversiteye girmeye hak kazanan veya ilk defa burs/kredi başvurusunda bulunan öğrencilere burs ödemesinin hemen öğrenim dönemi başında yapılması planlanıyor. Bu kapsamda gençlerin yüksek öğrenim hayatını kolaylaştırmak amacıyla başlatılan çalışmanın gelecek öğretim döneminde başlatılması bekleniyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu yetkilileri öğrencilerin burs ve kredi ödemelerinin ocak ayından önce yapılmasını istediklerini belirtti. İstekleri değerlendiren KYK, burs ve kredi ödemelerinin yeni öğretim döneminde erken ödenmesini planlıyor. Hükümet 2014 yılında 1 milyon 245 bin 325 öğrenciye burs veya kredi ödedi. Bu yıl bu sayının daha da artması planlanıyor.

Bir önceki yazımız olan YURTKUR e-kayıt başlıyor başlıklı makalemizde e-kayıt sistemi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve YURTKUR hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.