Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Büyük umutlarla yapılan evlilikler bazen sonlanmak zorunda kalıyor. Evlilik, devam edemeyecek duruma geldiğinde; çiftler yeni bir evlilik yapma umudu veya evli olunan kişiyle bağları tamamen koparmak için boşanma davası açıyor.

Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Boşanma davası, her iki tarafın son 6 ay boyunca adresinin kayıtlı olduğu veya ayrı adreslerde ikametgah bulunuyorsa eşlerden birinin kayıtlı olduğu yerdeki adliyede aile mahkemesine başvurularak açılır. Eşlerden birinin yabancı ülke vatandaşı olması durumunda boşanma davası, yabancı eşin ülkesinde açılabilir ama Türkiye’de boşanma sonucunun onaylatılması gerekir.

Boşanma Davası İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Boşanmak isteyen eşler, kimlik kartı ve adres bilgileri ile niye boşanmak istediklerini belirten usulüne uygun yazılmış bir dilekçeyle aile mahkemesine başvurmak zorundadırlar.

Avukat Tutmak Gerekir mi?

Mahkemelerde görülen davalar çok fazla detay içerir. Kanunlara göre vasi atanmamış her vatandaş mahkemeye kendi başına ve avukat tutmadan başvurabilir. Ama hukuki terimler, dava detayları çok karışıktır. Bazı durumlarda başvurulan avukatlar bile bazen bocalamakta ve eksik kaldığı yerde destek almaktadırlar. Bu durumda ekonomik olarak avukat tutmaya imkanı olmayanların bile; davadan önce en azından danışma yoluyla bir avukattan destek alması gerekebilir. Bu durumda basit hatalar yapılmayacağı için bürokratik engeller aşılır. Çünkü en ufak bir detay hatasında bile davalar ileri tarihlere atmakta ve tarafların mağduriyetleri artmaktadır.

Boşanma Davası Süresi

Boşanma davalarında ilk mahkemenin görülmesi, 2 hafta ile 4 ay arası değişir. Eğer iki taraf boşanmak için istekliyse ve şartlar da uygunsa mahkeme tek celsede boşama kararı verebilmektedir. Ama taraflardan biri kesinlikle boşanmak istemiyorsa; öbür tarafın boşanmak için sunduğu delillerin değerlendirilmesi gerekecektir. Bu durumda doğal olarak davalar uzayacaktır. Bu süreçte yeni celseler açılması, faydalı olabilecek şahitlerin dinlenmesi süreçleri yaşanacaktır. Şiddetli geçimsizlik, çiftlerin birinin eşini aldatması, şiddet, ilgisizlik, evlilik süresince ayrı yaşama gibi durumlarda, eğer ispatlanırsa boşama kararı mahkeme tarafından daha kolay verilir. Ama çiftlerden birinin bu sebeplerden herhangi biri olmadan dava açması halinde boşama zorlaşmakta ve davalar seneler sürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?   başlıklı makalemizde anlaşmalı boşanma, Anlaşmalı Boşanma şartları ve boşanma avukatları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.