Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?  

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?  

Anlaşmalı Boşanma Şartları 

Boşanma işlemlerinde; tarafların maddi ya da manevi konularda anlaşması ve iki tarafın da boşanma işlemlerini kabul etmesi durumunda, anlaşmalı boşanma işlemi gerçekleşebilir. Bu profildeki evli çiftlerin; ikamet adreslerine bağlı olan Aile mahkemelerine (İkamet sınırlarında Aile Mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemeleri de boşanma işlemleri için yetkilendirilir), boşanma dilekçesi ve boşanma protokolü ile başvurmaları gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Tarafların her konuda anlaştıklarını yazılı olarak beyan etmeleri için; anlaşmalı boşanma işlemlerinde, protokol imzalanması zorunludur. Bu işlemlerde; tarafların yanında bulunabilen genel vekaletname sahibi avukatlar, protokol imzalamaya yetkili değildir. Tarafların bilgilendirilmesi sonucunda imzalanan anlaşma protokolünün ardından; mahkemedeki dava sayısına göre, taraflara duruşma günü belirlenir. Bu işlemlerde; tarafların birbirlerinden maddi talepleri (nafaka gibi) var ise, tutarın belirlenerek, anlaşma protokolüne dahil edilmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Duruşması

Anlaşmalı boşanmalarda; aksi bir durum yaşanmaması durumunda, boşanma işlemleri tek celsede sonuçlanabilir. Tarafların anlaşma protokolündeki beyanları doğrultusunda, katılmakla yükümlü oldukları anlaşmalı boşanma duruşmasında; anlaşma protokolündeki beyanlar, hakim tarafından bir kez daha tekrarlanır. Taraflar beyanlarını onayladıklarını sözlü olarak da belirttikten sonra, boşanma işlemi tamamlanabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında İstisnai Durumlar

Anlaşmalı boşanmalarda; tarafların, en az 1 yıl süre evli kalmaları şartı aranır. Nikah tarihinin evlilik başlangıcı olarak kabul edildiği anlaşmalı boşanma işlemlerinde; 1 yılı aşmayan evlilikler için, boşanma işlemi farklı şartlar altında gerçekleştirilebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Kontrol

Anlaşmalı boşanma gerçekleştiren taraflar; anlaşma protokolünde yer alan beyanları için, süresiz olarak sorumludur. Bu noktada; taraflardan birinin anlaşma protokolüne uygun davranmaması durumunda, cezai yaptırımlar uygulanabilir. En çok karşılaşılan anlaşma boşanma ihlali, nafaka ödemesi olarak değerlendirilebilir. Taraflardan biri anlaşma protokolünde bulunan şartları yerine getirmediği takdirde; para cezası, maaş kesintisi ya da hapis cezası uygulanabilir. Bu yaptırımların uygulanabilmesi için; taraflardan birinin, anlaşmalı boşanma protokolüne uygun davranılmadığı gerekçesiyle dava açması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Boşanma Davası Tazminat Talebi başlıklı makalemizde boşanma tazminat davası, boşanma tazminat harç ve boşanma tazminat hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?   Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.