Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

EMEKLİ SANDIĞI YETİM AYLIĞI

27 Haziran 2015
EMEKLİ SANDIĞI YETİM AYLIĞI

Emekli Sandığı sigorta kapsamında bulunan vatandaşların vefat etmesi durumunda yetim kalan çocuklarına yetim aylığı adı altında bir aylık verilmektedir. Emekli Sandığı yetim aylığını alabilecek çocukların bazı şartları bulundurması gerekmektedir. Bu şartlar yetim alığı alacak olan çocukların kız ya da erkek olmalarına bağlı olarak değişmektedir. Bizlerde bu yazımızda siz değerli okurlarımıza 4C yetim aylığı ile ilgili bilgileri detaylı bir şekilde anlatacağız.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı İçin Gerekli Şartlar

Emekli Sandığı yetim aylığını alabilmek için bulunan şartlar daha öncede bahsettiğimiz gibi kız ve erkek çocuk için değişmektedir. Biz bu şartları ayrı ayrı inceleyeceğiz. Annesi ya da babası vefat etmiş erkek çocuklarının yetim aylığı alabilmesi için gerekli şartlar şunlardır;

  • Erkek çocuk kendi sigorta nedeniyle aylık alıyor olmayacak,
  • Vefat eden babanın hizmet süresi 5 yıldan fazla ise yetim kalan çocuk devlet memuru, sigortalı, BAĞ-KUR’lu ya da yabancı bir ülke kapsamında çalışmıyor olacak,
  • Yetim aylığı alacak olan çocuk orta öğretimde 20 yaşını, yüksek öğrenimde 25 yaşını doldurmamış olacak,
  • Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kararıyla malul olduğu anlaşılan ve çalışma gücünün en az %60 ını kaybeden vatandaşlarda Emekli Sandığı (4C) yetim aylığını alma hakkına sahip olurlar.

Annesi ya da babası vefat etmiş kız çocuklarının yetim aylığı alabilmesi için gerekli şartlar ise şunlardır;

  • Kız çocuk evlenmemiş ( bekar ) olacak,
  • Devlet memuru,sigortalı ya da BAĞ-KUR’lu ya da yabancı ülke kapsamında çalışmıyor olacak,
  • Yetim aylığı alacak kişilerin kız çocukların kendi sigortalılık nedenlerinden dolayı aylık almıyor olacaklar.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı Başvurusu

Emekli Sandığı yetim aylığı alabilmek için gerekli şartlar sağlanıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden de başvuru formuna sahip olabilirsiniz. Bunun için aşağıda verdiğimiz linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Emekli Sandığı Yetim Aylığı Başvuru Formu için    www.sgk.gov.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA başlıklı makalemizde 4b borç sorgulama, bağ-kur borç sorgulama ve bağ-kur borç sorgulama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.