Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Hesaplama 2017

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Hesaplama 2017

Askerlik Borçlanması Hesaplama 2017

Askerliğini er, erbaş ya da yedek subay olarak yapan kişiler; emeklilik için eksik prim gün sayılarını, hizmet sürelerini borçlanarak tamamlayabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu kararlarına uygun olarak gerçekleştirilen borçlanma işlemlerinden; 4/A (SGK), 4/B (BAĞ-KUR), 4/C (Emekli Sandığı) kategorilerinde değerlendirilen kişiler yararlanabilir. Emekli sandığı askerlik borçlanması hesaplama işlemlerinde, hesaplama yapmak isteyen kişilerin; emeklilik için ne kadar süreye ihtiyaç duydukları ve kısmi ya da tamamen borçlanma gerçekleştirip gerçekleştirmeyecekleri, SGK’ya ödenecek tutarlar açısından farklılık gösterebilir.

Emekli Sandığında Askerlik Borçlanması Nasıl Uygulanır?

Emekli olmak için, askerde geçirdiği süre yeterli olan kişiler; emekliliği hak etmek için ne kadar süre borçlanmaları gerektiğini, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile öğrenebilir. Yapılan borçlanmalar; hizmet süresinin tamamı ya da emeklilik şartını yerine getirmek için belirli bir süre üzerinden hesaplanabilir. SGK tarafından belirlenen günlük net kazancın %32’si üzerinden hesaplanan askerlik borçlanması hesaplama işlemlerinde, kişilerin kesin hizmet süreleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Aksi takdirde ödenen primlerin, geri alınması gibi bir işlem söz konusu değildir.

Emekli Sandığında Askerlik Borçlanması Nasıl Ödenir?

Hizmet sürelerinin 30 günlük süreler üzerinden hesaplandığı askerlik borçlanmasında; haftalık ya günlük borçlanma, söz konusu değildir. Kişiler; gerekli olan borçlanma sürelerini, yetkili kurum aracılığı ile hesaplatarak, 30 gün içerisinde ödeme yapabilir. Ödemeler emekliliği direkt etkilediği için; ödeme işlemlerinde, vade süresi uygulanmaz. Bir ay içerisinde ödenmeyen borçlanma tutarlarına, gecikme ücreti eklenmez. Ancak borçlanmanın sistemde görülebilmesi ve kişinin emekliliğe hak kazanabilmesi için, borçlanma tutarının en kısa zamanda ödenmesi gerekir.

Askerlik Borçlanması Birkaç Kez Yapılabilir mi?

Askerlik borçlanmasını daha önce yaptıran kişiler; eksik prim günleri nedeni ile yeniden borçlanma işlemi gerçekleştirebilir. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin; daha önceki borçlanma işlemlerinde, silah altında geçirdikleri sürelerin tamamını borçlanmaya dahil etmemiş olmaları gerekir. Kısmi borçlanma işlemi uygulayan kişiler; hizmet sürelerinin geri kalan kısmı için, yeniden borçlandırma işlemi gerçekleştirebilir. Hizmet sürelerinin tamamını daha önce borçlanan kişiler ise; askerlik borçlanması hakkında, yeniden yapılandırma talep edemez.

Bir önceki yazımız olan Askerlik Borçlanması Yaparsam Emeklilik Yaşım Değişir mi? başlıklı makalemizde askerlik borçlanması, Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşı nasıl değişir ve Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşı nasıl değişir 6 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Hesaplama 2017 Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.