Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Yurtdışından Araba Getirmek

Yurtdışından Araba Getirmek

Yurtdışından Yabancı Plakalı Araba Getirmek

Emeklilerin yurtdışından getirdikleri yabancı plakalı otomobillerin , Türkiye’de bulundurma müddeti bir seneden iki seneye çıkarıldı. Fakat emekli olmayanların müddetinde bir değişiklik yapılmadı.

Başbakan Davutoğlu’nun bütün gurbetçilere bu hakkın verileceği istikametinde de beyanları bulunuyor .Yurtdışından ” yabancı plakalı araç” getirmek

Türk emeklilerin Türkiye’ye yabancı plakalı araçları ile giriş yaptıklarında, araçlarını Türkiye’de bulundurma müddetleri Bakanlar Kurulu Kararı ile iki seneye çıkarıldı. Emekli gurbetçilerimiz bu kararı sevinçle karşıladı. Fakat yalnızca Türkiye’den emekli olanların bu şekilde bir hakkı yer almıyor . Yurtdışından ” yabancı plakalı araç” getirecek olan emeklinin yurtdışındaki bir sosyal güvenlik kurumundan emekli maaşı almaya (yaştan ya da malulen) hak kazanmış olması koşulu aranıyor.

TÜRKİYE’YE “Yabancı Plakalı Araç” Getirme Şartları

Gurbetçinin aracı ile birlikte Türkiye’de aracıyla 180 gün (Altı ay) kalması gerekirken şimdi emekliler için ise özel bir düzenleme yapıldı. Emekliler yeni düzenleme ile araçlarını Türkiye’de 720 gün (iki yıl) bulundurabilecekler.

Hangi Belgeler İsteniyor?

Yurtdışından araç getirenlerden bazı belgeler isteniyor. Gerekli belgeler; aracın yurtdışı mülkiyet belgesi (araç, giriş yapacak kişiye ait değil ise geçerli bir vekâletname), araca ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesi, kişinin pasaportu, yurtdışından emekliler için ise emekli olduğuna ilişkin konsolosluktan onaylanmış Türkçe tercümeli emekli olduğunu gösterir belge olarak sıralanıyor. Araç getiriken girişte veya daha sonra gümrük makamlarına bu belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor. Ancak bu süre aşıldığında kişiler hakkında cezai işlem yapılıyor.

Emekli gurbetçileri sevindiren bu sürenin tüm vatandaşları da kapsaması yönünde şikayetler yapılıyor. Emekli olanlar araçlarının Türkiye’de kalma süresini bir yıldan iki yıla çıkarılırken diğer yurtdışında yaşayan gurbetçiler için altı aylık sürenin değişmemesi şikayet konusu oluyor.

Bir önceki yazımız olan Antarktika’da 5000 Dolar Maaşla İş İmkanı başlıklı makalemizde Antarktika iş başvurusu, Antarktika ptt personeli alımı ve Antartikada Fayans Ustası hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.